Kdo povede sociální demokraty? Hlásí se Maláčová, návrat do vedení nevylučuje ani Hašek

Kdo povede sociální demokraty? Hlásí se Maláčová, návrat do vedení nevylučuje ani HašekNOVÉ
Vedení ČSSD Foto:

Foto: Jan Zatorsky

Domov

škatulata, hejbejte se v čssd

S masivní ztrátou voličů i narůstajícími neshodami uvnitř strany se v posledních měsících potýkají sociální demokraté, které v březnu čeká stranický sjezd. Možné změny ve vedení ČSSD naznačují aktuální okresní a začínající krajské sněmy. O post místopředsedkyně minulý týden projevila zájem ministryně Jana Maláčová. Tu dosud podpořila organizace v Pardubicích i předseda strany Jan Hamáček. Návrat do vedení nevylučuje ani bývalý místopředseda strany Michal Hašek.

O aktuální situaci ve straně měl minulý víkend jednat i Ústřední výkonný výbor strany. Ten však byl přeložen na konec ledna. „Důvody zrušení byly jednoduché, přišlo příliš mnoho omluvenek,“ objasnil deníku Echo24 důvody zrušení jednání mluvčí strany Petr Vurbs s tím, že nový termín jednání stanovili sociální demokraté na 27. ledna. „Zatím to nevypadá, že by bylo nějaké další, mimořádné jednání ÚVV,“ doplnil Petr Vurbs.

O tom, kdo se postaví současnému předsedovi Janu Hamáčkovi v boji o předsednickou funkci, zatím členové příliš konkrétně nemluví. „Příprava na klíčový sjezd se teprve rozbíhá,“ uvedl pro deník Echo24 šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka. Většina z nich se však shoduje na potřebě dostat do vedení strany nové tváře. „Byla bych ráda, kdyby se našel někdo, kdo by do toho vstoupil, a byl by to člověk, který který není zatížený tím, že byl ve vedení,“ řekla již dříve deníku Echo24 místopředsedkyně Jana Fialová.

Mezi možnými vyzyvateli Hamáčka je zatím nejčastěji skloňováno jméno bývalého prvního místopředsedy Jiřího Zimoly. Z funkce odstoupil v první polovině listopadu, kdy mezi důvody své rezignace uvedl nemožnost změny současné politiky ČSSD. Svůj záměr kandidovat do čela strany Zimola dosud oficiálně nepotvrdil, již listopadu však připustil, že je připraven „znovu nastoupit“, více jsme informovali zde.

Rozhodnou krajské konference

Krajské konference, které rozhodnou o nominacích do nejvyšších stranických postů, začaly na konci listopadu v Hradci Králové a Pardubicích. Obě organizace do čela strany podpořily dosavadního předsedu Jana Hamáčka. V rozhodování o nominacích budou sociální demokraté pokračovat i během dalších měsíců, jež předcházejí březnovému sjezdu strany.

Jasné je již nyní to, že se ve vedení sociálních demokratů objeví nová žena. Nutnost zastoupení nejméně jedné ženy ve vedení strany socialistům předepisují stanovy strany. Stávající místopředsedkyně Jana Fialová potvrdila deníku Echo24, že se o funkci již znovu ucházet nehodlá. „Já osobně kandidovat nebudu, protože za největší potřebu ČSSD považuji udržení zázemí v regionech, kde naše strana tradičně působí a odvádí dobrou práci,“ uvedla pro Echo24 Jana Fialová.

„Jména zatím žádná zmíněna nebyla,“ doplnila místopředsedkyně ČSSD s tím, že členy na Vysočině čeká krajská konference v polovině ledna. O funkci ve vedení strany již v minulých dnech projevila zájem ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. „Bylo to po několika týdnech zvažování. Impulsem byly četné nominace z pozice okresních konferencí. Posledním spouštěčem byla nominace Pardubického kraje a rozhovor s panem Hamáčkem, který mě podpořil v mém záměru kandidovat,“ uvedla v sobotu Jana Maláčová pro ČTK. V rámci strany chce nyní ministryně získat nominace i od organizací v dalších regionech.

Krajskou konferenci již mají naopak za sebou delegáti na Ústecku. „Osobně jsem po 25 letech předsedy OVV Děčín rezignoval a nenechal se nikam, ani do okresu, ani kraje, ani ústředí nominovat,“ napsal deníku Echo24 současný místopředseda strany Jaroslav Foldyna.

Hašek kandidaturu nevylučuje

I přes snahy o příchod nových lidí do vedení strany není vyloučen ani návrat některých bývalých vysokých představitelů sociální demokracie. Takový scénář naznačilo poslední jednání okresní konference strany v Ostravě, která do vedení strany navrhla někdejšího jihomoravského hejtmana Michala Haška. „Zaznamenal jsem výzvu ostravské okresní konference, abych zvážil svoji kandidaturu do vedení ČSSD a pomohl v nynější těžké situaci,“ uvedl pro deník Echo24 Michal Hašek.

„Výzvy a nominace na řadového místopředsedu si vážím,“ uvedl Michal Hašek pro Echo24 s tím, že o funkce vedení strany neusiloval. „Pomoci prací i zkušenostmi mohu i bez funkce, dávám prostor novým tvářím,“ doplnil Michal Hašek. Kandidaturu ale podle vlastních slov zváží. „Budu o tom diskutovat uvnitř ČSSD,“ uvedl bývalý jihomoravský hejtman.

O kandidatuře do nejvyšších stranických funkcí naopak neuvažuje někdejší místopředseda strany a současný senátor Jiří Dienstbier. „Nikam kandidovat neplánuji,“ uvedl pro deník Echo24. O funkci nebude usilovat ani šéf poslanců sociální demokracie. „Jsem připravený dál krýt vedení strany záda z pozice šéfa poslaneckého klubu a předsedy pardubické krajské organizace,“ uvedl pro deník Echo24 poslanec Jan Chvojka.

Část členů žádala odchod z vlády

Sociální demokracie se kromě personálních sporů v poslední době potýká i s dlouhodobým poklesem volebních výsledků. V parlamentních volbách strana skončila s dosud nejhorším výsledkem 7,27 % hlasů, významné ztráty zaznamenala v letošních komunálních i senátních volbách. V případě Senátu obhajovala nejvíce mandátů ze všech kandidujících stran, ze 13 však uhájila pouze jediný. Porážku sociální demokraté utrpěli i ve volbách na radnice – úspěšní nebyli téměř v žádném z krajských měst.

Situace uvnitř sociální demokracie se vyostřila i poté, co část členů v čele s předsedou plzeňské organizace Milanem Chovancem vyzvala předsedu Hamáčka, aby strana odešla z vlády. „Nelze nadále zůstávat nedůstojným fíkovým listem této vlády. Měli bychom jasně formulovat naši cestu, jak z kabinetu odejít a případně tolerovat nově vzniklé vládní uskupení,“ uvedl tehdy Chovanec.

Již v lednu vzniklá platforma Zachraňme ČSSD v čele s možnými kandidáty do vedení strany Jiřím Zimolou a Michalem Haškem tehdy naopak pokračování vládního angažmá podpořila. Výhrady však měla ke složení ministrů, nominovaných za ČSSD, kteří podle představitelů platformy dostatečně nenaplňují potenciál, který účast ve vládě straně dává. Hamáček kritiku odmítl.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: FOTOGALERIE: Teambuilding kabinetu. Vláda šla na pivo a Brabec bavil ministry hrou na klavír

Obědy zdarma zlepší podle Maláčové školní výsledky. Socialismus, odmítá opozice

Související články