Kam se zatoulala? Raketa ze španělské stíhačky odpálená v Estonsku se stále nenašla

Bizarní incident

Kam se zatoulala? Raketa ze španělské stíhačky odpálená v Estonsku se stále nenašlaNOVÉ
Eurofighter Typhoon Foto:

Foto: Web Eurofighter

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Střelu, kterou 7. srpna v estonském vzdušném prostoru omylem odpálil letoun španělských ozbrojených sil, místní úřady doposud nenašly. Vzhledem k tomu, že v čase incidentu nezaznamenaly žádný výbuch, předpokládají, že raketa vzduch-vzduch dopadla na zem. Z dostupných informací vyplývá, že vyšetřování počítá s lidským selháním jako s nejpravděpodobnější verzí nezvyklé události, píše španělský server El País.

Stíhačka Eurofighter Typhoon 2000 se v okolí města Otepää na jihovýchodě Estonska účastnila vojenského cvičení Severoatlantické aliance. Po incidentu se vrátila na domovskou základnu ve Španělsku a šetření převzala estonská vojenská policie. Španělská strana své letouny nasazené v akci v následujících dnech až do vyřešení případu stáhla, zatímco NATO nasadilo francouzské a portugalské stíhačky, aby bránily jiným letadlům ve vletu do oblasti.

Vyšetřování události stále probíhá, podle španělské armády je nehoda pravděpodobně vinou pilota, vyšetřovatelé žádnou softwarovou chybu v systému letounu neobjevili. V minulých dnech se v oblasti předpokládaného  dopadu střely intenzívně pátralo, a to na ploše asi 200 hektarů a za pomoci detektorů kovu. V prostoru manévrů raketu zatím neúspěšně hledaly i armádní vrtulníky, pátrání ze vzduchu dále pokračuje, napsala ruská televize Zvezda. Podle informace generálního štábu estonské armády se po chybném odpálení raketa měla sama zničit, není však vyloučeno, že dopadla do lesa nebo do bažin.

Ztracená střela typu AMRAAM nese pět až deset kilogramů trhaviny, řekl šéf estonského vojenského letectva Riivo Valge místnímu rozhlasu. V porovnání s bombou ale její ničivá síla není velká, dodal. 

Úřady varovaly obyvatele okolních oblastí, aby se při nálezu podezřelého objektu ničeho nedotýkali. Estonský premiér Jüri Ratas zase zrazoval místní před tím, aby se střelu nesnažili sami vyhledat. Ratas požádal každého, kdo uvidí podezřelé předměty, ať se jich nedotýkají, ale nahlásí je. „Neměli by také po raketách pátrat na vlastní pěst,“ zdůraznil na svém Facebooku.

Podle Ratase je poslání NATO v oblasti ochrany vzdušného prostoru „velmi důležité pro zajištění bezpečnosti Estonska“. „Nicméně, vždy byste měli také dávat pozor na zajištění bezpečnosti civilního obyvatelstva,“ dodala na adresu aliance. „Došlo tu k nepříjemnému incidentu. Díky bohu bez lidských obětí,“ prohlásil premiér.

Čtěte také: Španělský armádní letoun v Estonsku omylem odpálil raketu

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články