Mayová má problém, kvůli brexitu dva ministři rezignovali

Rezignace ministrů

Mayová má problém, kvůli brexitu dva ministři rezignovaliNOVÉ 1
Svět
Sdílet:

Kvůli nesouhlasu s návrhem brexitové dohody, který ve středu podpořil kabinet premiérky Theresy Mayové, z britské vlády odstoupili ministr pro odchod z Evropské unie Dominic Raab a ministryně práce Esther McVeyová. Rezignaci oznámil také státní tajemník pro Severní Irsko Shailesh Vara.

„Dnes jsem rezignoval na post ministra pro brexit. Nemohu s klidným svědomím podpořit podmínky navrhované v naší dohodě s EU,“ napsal Raab na twitteru, kde zároveň přiložil kopii rezignačního listu adresovaného Mayové.

Raabovo rozhodnutí podle agentury Reuters ocenila malá severoirská Demokratická unionistická strana (DUP), o jejíž podporu se menšinová vláda konzervativců premiérky Mayové v parlamentu opírá.

V dopise Raab vysvětluje důvody svého kroku. „S politováním sděluji, že po včerejším (středečním) kabinetním zasedání musím rezignovat,“ píše Raab premiérce. Uznává sice, že chápe, proč se Mayová rozhodla hájit podobu dohody, se kterou vláda ve středu souhlasila, sám ji ale podpořit nemůže.

„A to ze dvou důvodů. Za prvé, jsem přesvědčen, že regulační opatření navrhované pro Severní Irsko představuje velice reálnou hrozbu pro celistvost Spojeného království,“ tvrdí Raab. Jako druhý důvod zmínil nesouhlas s pojistkou, která by v případě neexistence ujednání o podobě budoucích vztahů po konci přechodného období začala platit, aby mezi Severním Irskem a unijním Irskem nevznikla žádná tvrdá hranice. Raab kritizoval, že právo veta v tomto případě má mít EU.

McVeyová v rezignačním dopise napsala, že uskutečnění brexitu je věcí důvěry a záležitostí pro budoucnost a celistvost Británie. „Dohoda, kterou jste včera (ve středu) předložila kabinetu, nerespektuje výsledky referenda,“ uvedla nyní již bývalá ministryně. Zároveň tvrdí, že návrh dohody nesplňuje dřívější sliby Mayové, že Británie získá opět kontrolu nad svými financemi, hranicemi a obchodní politikou. „V těchto věcech jsem vás vždy podporovala,“ napsala premiérce McVeyová. Stejně jako Raab vyslovila obavy, že dohoda ohrozí britskou územní celistvost.

„Od názoru, že žádná dohoda je lepší než špatná dohoda, jsme se přesunuli k postoji, že jakákoli dohoda je lepší než žádná dohoda,“ zdůraznila McVeyová. „Toto nemohu hájit a pro takovou dohodu hlasovat nemůžu,“ dodala.

Státní tajemník pro Severní Irsko Shailesh Vara, který odchod z kabinetu ohlásil jako první, oznámil, že nemůže souhlasit s brexitovou dohodou, podle které Británie uvízne na půli cesty bez časového harmonogramu, jak se opět stane suverénní zemí.

Labouristé: Po odchodu Raaba už nemá vláda žádnou autoritu

„Vláda se nám rozpadá před očima poté, co už podruhé odmítl ministr pro brexit podpořit plán premiérky Mayové,“ uvedl stínový ministr pro úřad vlády Jon Trickett.

„Tohle je dvacátý ministr, který odešel z vlády Theresy Mayové za její dvouleté působení ve funkci premiérky. Theresa Mayová už nemá žádnou autoritu a zjevně není schopna docílit brexitové dohody, která by měla podporu byť jen jejího kabinetu – nemluvě o parlamentu a lidu naší země,“ dodal Trickett.

Britští novináři nyní spekulují, zda Raabův krok neznamená konec aktuální vlády. „Tohle bude možná den, kdy se to všechno sesype. Jak by teď mohli všichni ostatní brexitáři zůstat?“ ptá se na twitteru hlavní politická zpravodajka BBC Laura Kuenssbergová. „Theresa Mayová má nyní vážné problémy. Zraky všech se upírají na (ministra životního prostředí) Michaela Govea, (ministra zahraničí) Jeremyho Hunta a (ministra vnitra) Sajida Javida. Jestli dnes odejdou také, bude to pro ni konec,“ napsal politický editor bulvárního listu The Sun Tom Newton Dunn.

 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články