1 Ostré prohlášení

Oslava znásilnění, tvrdí feministky o dopise podepsaném Deneuveovou

NOVÉ

Témata: ,

Skupina francouzských feministek pobouřeně reagovala na úterní otevřený dopis stovky francouzských umělkyň proti tendenci kriminalizovat muže za pouhé nadbíhání ženám a proti nové formě puritánství. Feministické aktivistky obvinily signatářky dopisu v čele s hvěznou herečkou Catherine Deneuveovou, že pohrdají oběťmi sexuálního násilí a že se pokoušejí zastavit současnou kampaň proti tomuto jevu.

„Jakmile se otázka rovnosti posune kupředu, byť jen o půl milimetru, už nás nějaké dobré duše varují před tím, jestli se to nepřehání,“ uvedla třicítka aktivistek v textu, který zveřejnil server francetvinfo.fr.

Stovka francouzských umělkyň v dopise, který v úterý publikoval deník Le Monde, uvedla, že původně americká kampaň namířená proti sexuálnímu obtěžování se zvrtla. Dospěla podle nich k obžalobě jednotlivců, kteří bez toho, aby měli příležitost reagovat nebo se bránit, jsou kladeni na stejnou úroveň jako skuteční pachatelé sexuálních zločinů. Umělkyně v textu zdůraznily, že „brání svobodu nadbíhat, která je nepostradatelná pro sexuální svobodu“.

Feministické aktivistky ve středu v ostrém prohlášení uvedly, že většina signatářek úterního dopisu jsou „recidivistky v oblasti obhajoby pedofilních zločinců nebo oslavy znásilnění“. Podle nich úmyslně směšují násilí se „sváděním, založeným na respektu a potěšení“. „Tímto textem se snaží zatlačit zpět olověný poklop, který jsme začaly nadzdvihovat,“ uvedly feministky.

Odkazovaly tak na loňskou aféru kolem vlivného hollywoodského producenta Harveyho Weinsteina, jehož mnoho žen veřejně obvinilo z obtěžování nebo znásilnění. Skandál vzedmul vlnu dalších obvinění vůči politikům, představitelům filmového průmyslu, novinářům či manažerům. Po USA se kampaň rozjela i v západní Evropě, zejména ve Francii a v Británii.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:#Metoo je hon na čarodějnice, říká sto Francouzek v čele s Catherine Deneuve


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.