V Ostravě odhalí sochu Karla Kryla. Její podoba je zatím tajná

Pomník českému písničkáři

V Ostravě odhalí sochu Karla Kryla. Její podoba je zatím tajná
Český básník a písničkář Karel Kryl. Foto:

Print-screen: Čs Patriot/Youtube

1
Domov
Sdílet:

Před budovou Českého rozhlasu Ostrava bude ve středu odhalena socha písničkáře a básníka Karla Kryla. Sochu se tam jako symbol svobody slova a demokracie rozhodli umístit studenti. Na svůj projekt získali dotaci z programu města Ostravy zaměřeného na úpravu veřejných prostor. Slavnostního odhalení se zúčastní i Krylův bratr Jan, řekl ředitel ostravské umělecké škola AVE ART Jaroslav Prokop. Podobu sochy její autor dosud drží v tajnosti.

„Karel Kryl svým osobním příkladem a písňovou tvorbou ovlivnil několik generací a má nám stále co říci, i po 24 letech od své smrti,“ řekl Prokop.

Autorem bronzové sochy stojícího Kryla je sochař David Moješčík. Na dotaz redakce Echo24 autor uvedl, že chce, aby podoba sochy byla až do středečního odhalení v tajnosti. „Ať je to překvapení,“ řekl. Loni v předvečer Štědrého dne byla na Jiráskově náměstí v centru Ostravy odhalena i jeho bronzová socha ztvárňující hudebního skladatele Leoše Janáčka s liškou Bystrouškou v náručí.

Moješčík už v Ostravě vytvořil například sochu Levitace, je také spoluautorem pomníku Operaci Anthropoid v Praze. Aktuálně pro centrální městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz tvoří sochu loni zesnulé zpěvačky Věry Špinarové. Umělecké dílo v životní velikosti má být umístěno v Husově sadu.

Kvůli poměrně malému prostoru na chodníku před budovou rozhlasu bude socha umístěna na podstavci ve formě sloupu. Prokop připomněl, že právě v tehdejším Československém rozhlase Ostrava strávil Kryl v 60. letech podstatnou část svého tvůrčího života. „Natočil zde písně svého debutového alba Bratříčku, zavírej vrátka,“ doplnil Prokop. Podle něj jde o první Krylovu sochu v Česku.

V novém dotačním programu Ostravy zaměřeném na úpravu veřejných prostor loni uspělo 11 z 16 projektů, na které město rozdělilo přes čtyři miliony korun. Do letošního druhého ročníku se přihlásilo 20 zájemců, město nakonec podpoří 14 projektů a mezi úspěšné zájemce rozdělí 3,1 milionu korun.

Čtěte také: VIDEO: Dítě rozbilo sochu v muzeu. Rodičům přišla faktura na tři miliony

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

domov
×

Podobné články