5 prezidentské volby

Přestupek nebo trestný čin? Policie zváží, čeho se aktivistka před Zemanem dopustila

AKTUALIZOVÁNO

Témata: , ,

Mladá aktivistka, která se ve volební místnosti svlékla do půlky těla a za křiku hesla „Zeman je Putinova děvka“ vyběhla k prezidentovi Miloši Zemanovi, může v Česku strávit až tři roky za mřížemi. Vše bude záležet na tom, jak bude její čin klasifikován. Případ bude řešit pražská policie. 

„Policie bude zjišťovat, zda a případně jakého trestného jednání se dopustila. Bude muset prověřit, zda žena spáchala přestupek, nebo trestný čin,“ řekl pro Echo24 policejní mluvčí Tomáš Hulan. 

Podle právníka Josefa Lžičaře je ovšem jisté, že šlo minimálně o výtržnictví. Pro ně je horní sazba odnětí svobody tři roky, v případě, že je výtržník členem organizované skupiny.

Později mluvčí policie řekl ČTK, že právě z výtržnictví policie aktivistku podezírá. Podle něj chtějí kriminalisté případ vyřešit ve zkráceném přípravném řízení a předat ho co nejrychleji soudu.

Aktivistku z hnutí Femen ve volební místnosti zadrželi policisté z Útvaru pro ochranu prezidenta. Mluvčí policejního prezidia Petr Habenicht ČTK řekl, že bude předána pražským kolegům, kteří se budou dál případem zabývat. „Žena je podezřelá z protiprávního jednání,“ podotkl Habenicht.

Hnutí Femen se k události přihlásilo a uvedlo, že šlo o ukrajinskou aktivistku. Jmenuje se Angelina Diashová, je jí 28 let a vystudovala psychologii. Její matka je Ukrajinka, otec pochází z Angoly. 

Hnutí varuje, že volbou „věčně opilého Zemana“ čeští voliči hlasují také pro jeho kremelského „pasáka“ Vladimira Putina. Podobným způsobem napadla skupina Femen v minulosti i italského expremiéra Silvia Berlusconiho.

Žena na Zemana čekala uvnitř. Podle komise byla podezřelá.

Prezident za doprovodu své ochranky, manželky Ivany a hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka vešel do volební místnosti v základní škole na Praze 5. Když před volební komisí hledal svůj občanský průkaz, vyběhla k němu z davu novinářů polonahá žena. Ta měla přes prsa napsáno „Zeman Putin‘s Slut“, tedy Zeman je Putinova děvka. A stejné heslo i provolávala.

Žena na prezidenta Zemana nezaútočila, ani se ho nedotkla. Vběhla před něj a se zdviženýma rukama provolávala heslo. Viditelně otřesený prezident lehce zavrávoral a na zem mu upadla hůlka. Dál už se o něj ale členové jeho ochranky postarali a odvedli ho z místnosti na chodbu. Další členové ochranky vynesli z místnosti ženu a předali ji policii. Policisté ji přímo na místě zabalili do deky a do místnosti se vrátili pro její kabát a malou kabelku. Poté ji naložili do auta a z místa odvezli.

Žena se hlásí k feministickému hnutí Femen. Podle twitterového účtu tohoto hnutí se jmenuje Angelina Diashová. V minulosti například protestovala proti návštěvě běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka na Ukrajině.

Členové volební komise pak uvedli, že žena byla podezřelá. Nenápadně se potloukala kolem, až ji z místnosti museli dokonce vykázat. Vrátila se ale zpátky a zaujala místo v první řadě.

Prezident Zeman s manželkou se po chvilce do volební místnosti vrátili. „Vzdor hnutí Femen,“ prohlásil Zeman, když vhazoval svůj hlas do volební urny. Pak ocenil práci svojí ochranky a dodal: „Jsem poctěn, že napadli i mě.“ Podobným způsobem totiž skupina Femen v minulosti „zaútočila“ třeba i na italského expremiéra Silvia Berlusconiho v roce 2013.

„Tak jsme vám vlastně nabídli jedno představení navíc,“ glosoval Zeman při odchodu incident.

Čtěte také: VIDEO: Zemana ve volební místnosti vystrašila polonahá aktivistka

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.