Už je to oficiální, Benátky začnou vybírat za vstup. Pro ty kdo se ve městě neubytují

Už je to oficiální,  Benátky začnou vybírat za vstup. Pro ty kdo se ve městě neubytujíNOVÉ
Most Rialto Foto:

Foto: Shutterstock

Svět

koukej a plať

jhr Echo24

Městská rada Benátek si tento týden odhlasovala zavedení poplatku za vstup do města. Zaplatí jej turisté, kteří tu stráví pouze den a nepřenocují tu. Takoví lidé totiž městu často nepřinášejí žádný zisk, zatímco turisté ubytování v hotelech na více nocí platí už zahrnutou městskou daň. Nově získané prostředky poputují primárně na údržbu vyhlášené lokality, kterou každoročně navštíví okolo 25 milionů zájemců, píše agentura Reuters.  

Radní si výši sumy stanovili na 3 eura (77 Kč) s tím, že od roku 2020 stoupne v závislosti na roční době na 6 až 10 eur, tedy asi 154 až 255 korun. „Jedná se o zásadní zlom ve vypořádávání se s přívalem turistů do Benátek,“ domnívá se starosta Luigi Brugnaro. Ten patřil k hlavním podporovatelům změny. 

Vedení města stále uvažuje, jak by vstupné vybíralo. Ve hře je především návrh, že dopravní společnosti, které přivážejí turisty do Benátek, by taxu připočítávaly k ceně lístku. Změnu si kromě městské rady pochvaluje i hlava regionu Benátsko, Luca Zaia. Podle něj to městu pomůže zbavit se pověsti „open-air muzea“. „Benátky potřebují trochu respektu a podobně jako v případě muzeí, sportovních stadionů, kin, vlaků nebo letadel potřebují také lepší plánování. Pak to bude příjemnější a udržitelnější pro turisty i město samotné,“ řekl.

Benátky dlouhodobě bojují s velkým množstvím turistů, kteří si chtějí historické město prohlédnout. Turisté ve městě daleko převyšují počet obyvatel. Místní úzké uličky se tak v době hlavní turistické sezony stávají téměř neprůchodné. Davy jsou obzvlášť velké, když do města dorazí výletní lodě s tisíci turisty na palubě, kteří okamžitě vyrazí na výlet do města.

Hromadná turistika a vylidňování jsou již dlouhou dobu příčinou nespokojenosti Benátčanů. Loni v létě dokonce vyšlo do ulic kolem 2000 místních na protest proti turistickému průmyslu. Již roky město jedná o možnosti regulace počtu turistů ve městě. Cílem je podpořit odpovědný a udržitelný cestovní ruch s ohledem na zájmy obyvatel.

Čtěte také: Město zaplavené turisty. Návštěva italských Benátek bude od roku 2022 na rezervaci

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články