2

Na soudě a úřadě v Německu chodili téměř 70 let po hákovém kříži. Nikdo si toho prý nevšiml

,

Témata: , ,

Skandál a údajné překvapení na obecním úřadě v německém městečku Blieskastel (23 tisíc obyvatel) v Sársku. Na podlaze chodby, po níž desítky let prochází bezpočet lidí a úředníků, objevil čtenář listu Bild hákový kříž vytvořený z malých kachlíkových kostiček.

"Chtěl jsem si zažádat o pas na moji cestu na Kubu, když jsem si toho při čekání náhle všiml. Nahlásil jsem to jedné pracovnici. Byla z toho úplně perplex," vylíčil svůj objev nejčtenějšímu německému deníku Bild jeho čtenář. Pracovníci úřadu, který byl postaven v roce 1952, prý začali čile jednat a hákenkrajc o rozměrech osm krát osm centimetrů, který se nachází u vstupu do jedné z místností, rychle zakryli rohožkou. 

"Jsme velmi zděšeni," uvedl mluvčí obecního úřadu Jens Welsch. Za více než 60 let užívání budovy, jež dlouho sloužila jako budova soudu, si toho podle něj zřejmě nikdo nevšiml. Kdo byl dlaždič, který vytvořil tento špatný vtip, se už ale nejspíše niky nepodaří zjistit. Podlaha totiž pochází v nezměněné podobě už z doby postavení budovy v roce 1952. Podle mluvčího úřadu Welsche by tudíž nemělo smysl podávat kvůli tomu trestní oznámení. Vedení radnice - jeden z jeho členů hovoří v souvislosti s hákovým křížem dokonce o "nebezpečí pro veřejný pořádek" - nechalo inkriminované kachlíčky přetřít béžovo-hnědou barvou. Hákový kříž už tedy na podlaze není opticky patrný.

Kauza hákového kříže se široce diskutuje i na sociálních sítích. Na nich zaznívá i mnoho hlasů pochybujících, že by si hákového kříže z kachlíčků dosud nikdo nevšiml. Prý se o tom ale mlčelo. Podle některých tak musel přijít až nějaký "uvědomělý prudič", v tomto případě čtenář Bildu, který na sebe chtěl upozornit a udělal z věci skandál.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.