Překvapení na VŠE. První rektorský řetěz zmizel ze sbírek a jde do dražby

půl kila drahých kovů

Překvapení na VŠE. První rektorský řetěz zmizel ze sbírek a jde do dražbyNOVÉ 1
Domov

Echo24

První rektorský řetěz Vysoké školy ekonomické (VŠE) v Praze se objevil bez vědomí školy v internetové aukci. Škola nyní zjišťuje, kdy ze sbírek zmizel, a nevylučuje, že se obrátí na policii. Vzácný řetěz ze zlata a stříbra je součástí numismatické aukce, kterou pořádá Aurea Numismatika dvakrát ročně. Vyvolávací cena je 18 000 korun, zájemce může akademickou insignii pořídit 18. května. Píše to Mf Dnes.

Škola, jakmile se o prodeji klenotu dozvěděla, začala vyšetřovat, kdy ze sbírek zmizel. „VŠE se rozhodně bude snažit kontaktovat majitele a situaci prověřit. Nastane-li situace v průběhu vlastního šetření, která bude naplňovat podstatu trestného činu, obrátíme se na policii,“ řekla listu mluvčí VŠE Martina Mlynářová.

Jde o původní řetěz, nynější rektorka Hana Machková nosí na hrudi jiný. Pětaosmdesáticentimetrový řetěz z pozlaceného stříbra nese medaili, na které jsou vyryty letopočty 1949 a 1953, a také původní název VŠE – Vysoká škola politických a hospodářských věd. Jde o první rektorskou insignii, kterou škola měla, z půl kilogramu drahých kovů.

Provozovatel aukčního serveru se odpovědnosti zříká. „Řetěz není náš. Dražíme ho pro klienta. A ve smlouvě všichni naši zákazníci podepisují, že předměty jsou jejich a nepocházejí z trestné činnosti,“ řekl deníku Roman Veselý z firmy Aurea Numismatika.

Podle expertů, které MfD oslovila, jde o neobvyklý případ. Takové insignie jsou vytvářeny nejlepšími umělci své doby. Mají velkou historickou i kulturní hodnotu. „Uchovávají se v trezorech. Škola by se těžko řetězu sama zbavovala,“ řekl MfD historik z Masarykovy univerzity Josef Šaur.

Statut VŠE z roku 2017 v článku o akademických insigniích uvádí, že se mezi ně řadí rektorské žezlo a akademické řetězy a představují vnější výraz samostatné existence a autonomie VŠE. Insignie a jejich dokumentace jsou uloženy na rektorátu, o pravidlech použití rozhoduje rektor.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.