Kubera i Hamáček odsoudili prezidentovy útoky na státní zástupce

Kubera i Hamáček odsoudili prezidentovy útoky na státní zástupceNOVÉ
OVM Foto:

Reprofoto: ČT24

Domov

nesouhlas se Zemanem

Echo24

Šéf Senátu Jaroslav Kubera (ODS) i předseda sociální demokracie Jan Hamáček (ČSSD) odsoudili pokusy některých politiků a především prezidenta Miloše Zemana slovně útočit na státní zástupce. Podle nich není možné, aby se podkopávala důvěra v orgány činné v trestním řízení. „Já ty útoky nemůžu akceptovat,“ nechal se slyšet ministr vnitra Hamáček v neděli v pořadu Otázky Václava Moravce. Práci šéfa olomouckých vrchních žalobců Iva Ištvana ve čtvrtek kritizovala hlava státu, nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se proti tomu už ohradil.

Prezident se ve čtvrtek kriticky vyjádřil vůči Ištvanovi v souvislosti s nedávným policejním zásahem v Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Uvedl, že kauza možná neskončí rozsudkem a že v takovém případě by měl být Ištvan odvolán z funkce. Podle prezidenta se chce Ištvan současným případem rehabilitovat po zásahu na úřadu vlády, který souvisel s kauzami kolem šéfky premiérova kabinetu Jany Nečasové. V jednom z rozhovorů Zeman potom přímo uvedl, že Ištvánovi už nevěří.

Jaroslav Kubera jeho slova na adresu žalobců odmítl. „Je to jejich práce a to, že někdy neuspějí u soudu, což se stává, není důvod, aby byli dehonestováni,“ řekl. Taková prohlášení podle něj nejsou na místě. „Je to jedna ze součástí právního řádu. Můžeme ji kritizovat, i státní zástupci nejsou nekritizovatelní. Máme tu ale pojistky, a ty pojistky jsou mnohačetné a zabraňují excesům,“ uvedl s tím, že česká soudní soustava je mnohačetná a existují další orgány, které případné omyly mohou brzdit. „Podkopávání důvěry v orgány činné v trestním řízení, v soudy, obecně není dobré a slouží k destabilizaci demokratického systému,“ prohlásil pak ještě jednou předseda Senátu.

Podobné útoky nemůže akceptovat ani Hamáček. „Není možné útočit na státní zastupitelství, obecně na orgány činné v trestním řízení, pokud nechceme znejistit naše občany,“ prohlásil. Ministr vnitra připomněl, že v průzkumech se tyto instance těší veliké důvěře, což je podle něj klíčové. Ivu Ištvanovi by vyčetl jeho někdejší „spektakulární odhalení v přímém přenosu“, žádná pochybení v jeho aktuální práci však nevidí.

Hamáček také odmítl případné odvolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, o němž se několikrát hovořilo. „Nevidím k tomu důvod. Pokud by tady běžel nějaký proces, který by na konci měl znamenat odvolání nejvyššího státního zástupce, tak to je na zásadní jednání koaliční rady,“ nechal se slyšet šéf ČSSD.

Čtěte také: Zeman versus Zeman. Nejvyšší státní zástupce se ohradil před útokem na žalobce

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články