1 Tragická událost

Osudová výhybka. Nejhorší tramvajová nehoda v Praze stála život 7 cestujících

, NOVÉ

Témata: , , , ,

Před sedmatřiceti lety se tramvaj v plné rychlosti řítila pražskou Letnou, kde si nepozorný řidič nevšiml špatně postavené výhybky. Při následné nehodě lidé vypadávali ven z vozu, který se na ně záhy převrátil. O život přišlo sedm lidí.

Nešťastná nehoda se stala 17. února 1982. Dvě minuty před tragickou události zajížděla linka číslo 31 do smyčky na Špejcharu. Výhybka tak zůstala proti běžnému stavu postavena do odbočky. Následná tramvaj linky 26 se řítila plnou rychlostí právě přes zabočenou výhybku. K nešťastné události přispěl také fakt, že řidič jel nepovolenou rychlostí. Událost se navíc stala v odpolední špičce, kdy lidé cestovali z práce domů.

Tramvaj při přejezdu přes výhybku vykolejila a odstředivou silou začali lidé vypadávat zadními dveřmi. Šestnáctitunový vůz se však na cestující převrátil pravým bokem a s uvězněnými lidmi tramvaj dále smýkala až k chodníku. "V konečném postavení se vůz nacházel na pravém boku cca 25 metrů od místa vykolejení, bočně 10 metrů vpravo od pojížděné koleje. Pohyb vozu po boku byl cca 10 metrů. Pedál brzdy v poloze odparkováno, řízení vypnuto, PTG zničen. Demolovaný pravý bok, přední a zadní skla, PTG a střecha," uváděla podle stránek Dopravního podniku zpráva pro pojišťovnu.

Tragédie si vyžádala sedm mrtvých, jedenáct těžce zraněných a sedmatřicet zraněných.

Nejhorší tramvajová nehoda v dějinách Československa se však stala v roce 1947 v Ústí nad Labem. V Bukově tehdy plně obsazená tramvaj nabrala až sedmdesátikilometrovou rychlost a najela v plné rychlosti do rozjezdové výhybky. Tragédii nepřežilo třicet lidí, pětačtyřicet lidí bylo zraněno těžce a jedenatřicet lehce.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

V Bělohorské v Praze 6 srazila a zabila tramvaj ženu. Cestující vozily autobusy

Týdeník Echo

od 1099 Kč

Vychází každý čtvrtek

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si neomezený přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.