1 Babiš a StB

Lidi na mě křičej, že jsem estébák, postěžoval si Babiš před sněmovnou

Nové

Témata: , , ,

Předseda vlády Andrej Babiš si ve svém sněmovním projevu při hlasování o nedůvěře vládě znovu postěžoval, že je označován za agenta bývalé Státní bezpečnosti. K tématu se dostal, když mluvil o blížícím se výročí sametové revoluce, od které uběhne v listopadu už třicet let. Premiér také znovu připomněl, že vyhrál zatím všechny soudy, které se jeho minulosti týkaly.

Šéf hnutí ANO vystoupil před zákonodárci s projevem, který se měl týkat jeho vládních úspěchů. Během řečnění se ale dostal k tématu, které ho po celou dobu v politice neustále pronásleduje. Postěžoval si tak, že na demonstracích je označován jako bývalý člen StB. „Budeme slavit třicet let od Sametové revoluce. Je to možná příležitost si připomenout, co se tady stalo. Já jsem tady ani nebyl. Lidi na mě křičej, že jsem estébák,“ řekl před poslanci Babiš.

Poté navrhl opozici, aby se pokusila mladé generaci vysvětlil ono období v následujících devadesátých letech. „Ale já bych vás chtěl požádat, hlavně KDU-ČSL a ostatní co tu sedí, zkuste vysvětlit lidem, proč jste čtrnáct let otevírali svazky a proč jste zničili 25 tisíc svazků? Kdo tam byl? Proč se tady údajně kšeftovalo s lustrákem? Proč se někdo nezeptá těch estébáků, kteří dělali spisy na někoho bez toho, aby o tom věděl? Aby plnili plán,“ řekl Andrej Babiš, který však lustrační osvědčení nikdy nezískal.

Premiér se také vrátil ke svému soudu, který vede na Slovensku pro vyškrtnutí svého jména z rejstříků. „Já jsem ten soud vyhrál a vyhrál jsem ho třikrát. Potom Ústavní soud řekl, že jsem špatně žaloval ale teďka znovu už to vzal. Ale vy to budete tisíckrát opakovat, celkem už sedm let. Zkuste to vysvětlit té mladé generaci, jak to tady vlastně bylo po revoluci. Já vím, že to je nepříjemné. Ale já to zásadně odmítám. A lidi mi sprostě nadávají a já jsem nic neudělal. A vyhraju to, na tisíc procent. Pokud existuje nějaká spravedlnost,“ uzavřel téma Andrej Babiš.

Babiš a StB

Premiérovi zpočátku dávaly soudy na Slovensku za pravdu. Obrat nastal před dvěma lety, kdy slovenský Ústavní soud rozhodnutí Nejvyššího soudu zrušil, protože žaloval špatný úřad a kromě toho zpochybnil i věrohodnost bývalých příslušníků StB, kteří svědčili v Babišův prospěch. Předseda vlády se poté obrátil na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku, kde žaloval Slovensko. Ten ji však v prosinci 2018 zamítl. Babiš také stáhl žalobu na bývalého příslušníka StB Jána Sarkocyho, který veřejně řekl, že Babiš s StB spolupracoval vědomě a za peníze.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Babiš nemá nic jisté. Je vedro, ledy se hnuly

Demonstrace jsou proti svobodným volbám, říká Zeman. Babišova vláda podle něj vydrží

Příběh svobody

99 Kč

Přinášíme speciál k 30 letům svobody

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si neomezený přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.