1 Přídavky na děti

Děti ostrouhají. Rumunsko zvažuje žalobu na Rakousko kvůli snížení přídavků

, NOVÉ

Témata: , ,

Rumunsko zvažuje žalobu na Rakousko u Soudního dvora Evropské unie kvůli takzvané indexaci přídavků na děti. Opatření je diskriminační, řekl podle agentury APA rumunský ministr zahraničí Teodor Melescanu. Mluvčí Evropské komise řekla, že indexace je v rozporu s právem EU. Na základě opatření, které platí od Nového roku, budou lidé z chudších zemí pracující v Rakousku od rakouského státu na děti žijící ve své vlasti dostávat přídavky odpovídající životním nákladům v zemích původu.

Rumunská vláda zvažuje žalobu na Vídeň, protože jde o „jasný případ diskriminace“, který je v rozporu se všemi základními hodnotami EU, řekl šéf rumunské diplomacie Melescanu v neděli večer televizi Digi 24. Rumunští zaměstnanci v Rakousku podle něj platí daně a další odvody jako kterýkoli jiný zaměstnanec, a přesto podle něj budou najednou dostávat na své děti „až o 50 procent menší podporu než dosud“.

Pokud rumunská vláda skutečně žalobu podá, je si Melescanu téměř jistý, že nezůstane jedinou žalující stranou.

Už v říjnu se přitom v této záležitosti obrátily společným dopisem na eurokomisařku pro sociální věci Marianne Thyssenovou Rumunsko, Bulharsko, Litva, Slovinsko a země takzvané visegrádské skupiny včetně České republiky. Ministři sociálních věcí komisařku vyzvali, aby co nejdříve přezkoumala soulad příslušného rakouského zákona s unijním právem.

Podle APA mluvčí komise na dotaz ohledně možného zahájení řízení kvůli porušení unijních pravidel řekla, že „indexace podle práva EU není dovolena“. Dále uvedla, že jde o otázku diskriminace. Odmítla však říci, zda se komise k případné rumunské žalobě připojí.

Od takzvané indexace, tedy úpravy výše přídavků v závislosti na životních nákladech v zemích původu dětí, si rakouská vláda slibuje roční úspory 100 milionů eur (asi 2,6 miliardy korun).

Zatímco v současnosti podle slovenského ministerstva sociálních věcí rodič pracující v Rakousku dostává na dítě ve věku od jednoho do tří let přídavky na dítě v průměrné výši 172,4 eura (4480 korun), od tohoto roku pracovníci ze středoevropských zemí v alpské republice budou po změnách dostávat méně, pokud jejich dítě v této zemi zároveň nežije. Například Češi v takovém případě dostanou na dítě 104,69 eura (2720 korun), Slováci 109,12 eura (2835 Kč), Maďaři a Poláci zaměstnaní v Rakousku ještě méně.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Omezte přídavky na děti cizinců, ozývá se z Německa

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.