2 ZVÝŠENÁ KRIMINALITA

Britští farmáři se kvůli zlodějům vrací ke středověkým taktikám

NOVÉ

Témata: , ,

Farmáři a další podnikatelé na britském venkově čelí zvýšené aktivitě zlodějů a při obraně svého majetku se uchylují ke středověkým metodám. Vyplývá to z výroční zprávy pojišťovny NFU Mutual o venkovské kriminalitě. Podle deníku The Guardian reagují majitelé pozemků návratem k suchým příkopům nebo používání zvířat jako alarmu.

NFU Mutual vyčíslila, že kriminalita páchaná na farmách a dalších podnicích na britském venkově způsobila loni škody ve výši 44,5 milionu liber (skoro 1,3 miliardy korun). To představuje meziroční nárůst o 13,4 procenta, přičemž venkovská kriminalita dosáhla nejvyšší míry za poslední čtyři roky, uvádí zpráva. Nejčastěji prý zloději cílí na čtyřkolky a terénní vozidla, následuje ostatní technika a nářadí.

Podle analytika NFU Mutual Tima Price způsobuje nárůst zločinnosti nový přístup zlodějů. „Není pochyb, že kriminalita na venkově doznala za poslední desetiletí obrovských změn. (...) Teď vidíme organizované zločince, kteří působí v různých hrabstvích, mají vazby na drogy, praní špinavých peněz a v některých případech i pašování lidí,“ řekl.

Na změnu chování zločinců reagují majitelé pozemků. Budují hliněné valy a suché příkopy, aby zabránili ve vstupu zlodějům, kteří používají terénní čtyřkolky. Zpravodajský web BBC uvedl, že farmáři tyto historické metody kombinují s kamerovými systémy nebo pohybovými senzory. Podle The Guardian jsou ale k vidění také levnější poplašné systémy po vzoru těch středověkých v podobě hus, lam a psů.

Price uvedl, že zatímco zloději jsou čím dál tím rafinovanější, strážci zákona mají méně peněz v důsledku rozpočtových škrtů. Podle NFU Mutual se farmáři potýkají s dlouhodobou úzkostí, protože se obávají, že jsou neustále sledováni zloději, kteří čekají na příležitost.

„Je to neúprosné. Je to děsivé. Každé ráno se budíte a očekáváte, že když vyjdete ven, zjistíte, že něco zmizelo,“ řekl BBC farmář ze severu hrabství Yorkshire David Airey. Při opakovaných krádežích přišel o čtyřkolky, vlečky, vrtačky, motorové pily, tunu cukrové řepy a skoro stovku ovcí.


Čtěte dále: Ve vraku ‚Tety Ju‘ zahynulo 20 lidí. Pád letadla ve Švýcarsku

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Z nového čísla Konec Babišova prvního sluhy. Jaroslav Faltýnek, nejcennější kůň ze stáje AB

Echo týdne: Karta, hromy blesky a holé ruce ● Kauza: Huawei, Huawei, Huawei ● Komentář: Brexit nekončí, Mayová však ano ● Recenze: Proč zešílela tetička

U transplantací se nepředbíhá S Pavlem Pafkem nejen o tom, jak najít dobrého lékaře
Rok ruských zbraní Sovětské kořeny Putinových „trumfových karet“

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.