Další genderová mina. Pohádková maminka prase oblečená jako hasič rozpoutala rozruch v Londýně

Další genderová mina. Pohádková maminka prase oblečená jako hasič rozpoutala rozruch v LondýněNOVÉ
Prasátko Pepa Foto:

Reprofoto: JPWR_1984

Panorama

Hasičské povolání

Velký ohlas na sociálních sítích vzbudila v posledních dnech epizoda z kreslené pohádky Prasátko Pepa, v níž je zobrazena maminka prasete, jež je oblečena jako hasič a Pepa ji v pohádce i takto nazve. Právě to se nelíbí například londýnským hasičům, podle kterých je to "zastaralý genderový stereotyp". Poukazují zároveň na to, že označování tohoto povolání zcela mužským názvem ženy odrazuje od zájmu o tento typ zaměstnání. Píše o tom britský Telegraph.

Londýnští hasiči si část kreslené pohádky vzali jako příklad boje proti "genderovým stereotypům" a ve své kampani se snaží ukázat, že hasič není ryze mužské povolání. Vadí jim, že se často právě v pohádkách hasiči a jim podobná povolání vykreslují jako ryze mužská. Konkrétní příklad z pohádky Prasátko Pepa označují jako "zastaralý genderový stereotyp".

"Máte obrovský vliv a používání zastaralých stereotypů, kterými jsou právě genderově specifické formulace, odrazuje mladé dívky od hasičského povolání," uvedl hasičský sbor směrem k tvůrcům pohádky.

V dílu pohádky, který je 10 let starý, se mluví o "mamince, která je oblečená jako hasič" (fireman). Právě tato pasáž kresleného seriálu vyvolala na sociálních sítích bouřlivou diskuzi.

Londýnští hasiči zároveň upozorňují, že v jejich řadách pracuje jen velice málo hasiček. V rámci své kampaně "Hašení sexismu" upozorňují, že pouze 354 z více než 5 tisíc hasičů jsou ženy, což znamená, že pouze 7 % z hasičského personálu je ženského pohlaví.

"Potřebujeme udělat výzvu zastaralému jazyku. Náš průzkum ukazuje, že brání mladým dívkám a ženám v tom, aby se staly profesionálními hasičkami," řekla deníku The Telegraph mluvčí londýnského hasičského sboru.

Na Twitteru se ale našli i lidé s opačnými názory, kteří upozorňují na případy, jaká povolání ženské postavy v pohádkách vykonávají. Podle nich jsou to často i právě mužské práce.

Čtěte také: Vedení svazu bojovníků je kontroverzní, míní Metnar. Ministerstvo prý zváží vypovězení memoranda 

Související články