Ústavní soud odložil stížnost proti ceně za vepřín v Letech

Odkup vepřína v Letech

Ústavní soud odložil stížnost proti ceně za vepřín v LetechNOVÉ
Bohumír Rada Foto:

Reprofoto: Youtube / TV DR

1
Domov

Ústavní soud (ÚS) odložil stížnost směřující proti rozhodnutí, jímž vláda schválila odkup vepřína v Letech na Písecku. Znamená to, že stížnost nesplňovala formální ani obsahové náležitosti, které by umožnily podnět projednat. Stížnosti směřující proti vládním usnesením jsou v agendě ústavních soudců výjimečné. V tomto případě byl pisatelem Bohumír Rada. O odložení stížnosti jej soud informoval dopisem, řízení tím končí.

Bohumír Rada, který je známý ze svých sporů s Agrofertem Andreje Babiše, se podle svých vlastních slov cítí státní investicí do vepřína v Letech poškozen. Jak uvedl pro Echo24, jeho Farma Bojanovice byla v roce 2011 na základě znaleckého posudku prodána dceřiné firmě holdingu Agrofert jménem JAVE PORK.

Posudek měla vypracovat společnost A&C Consulting a farmu ocenit na 5,9 milionu korun. Radovi se nelíbilo, že z hlediska vzhledu a stavby velmi podobný objekt vepřína v Letech u Písku byl odhadnut na 200 milionů korun.

Podle Rady vznikla škoda na daních. „Když se to předvádí mezi dceřinými společnostmi, tak ten znalec musí být určen soudem. Tato cena byla znalcem oceněna na 5,9 milionu, Lety byly znalcem oceněny na 200 milionů,“ sdělil Echo24.

Usnesení loni schválila tehdejší koaliční vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). V Letech byl za války koncentrační tábor určený zejména pro Romy, nyní tam má vzniknout pietní místo.

Návrh na odkoupení loni kabinetu předložilo ministerstvo kultury v čele s tehdejším ministrem Danielem Hermanem (KDU-ČSL). Stát má podle usnesení firmě Agpi zaplatit 450 milionů korun.

Stát zaplatí také demolici vepřína včetně odstranění ekologické zátěže a rekultivace. Na budování samotného památníku poslouží peníze z norských fondů.

V létě chce Muzeum romské kultury, které areál převzalo, stanovit kritéria výtvarně-architektonické soutěže na podobu budoucího pietního místa a návštěvnického centra.

Čtěte také: Ministerstvo kultury chce dalších 117 milionů na zbourání vepřína v Letech

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.