1 Eurovolby

ODS povede do eurovoleb opět Zahradil. Noví na kandidátce jsou Vrecionová či Krutílek

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: , ,

Občanskou demokratickou stranu (ODS) povede do evropských voleb, jež se uskuteční 24. a 25. května, opět Jan Zahradil, který je zároveň i lídrem Evropských konzervativců a reformistů. Dvojkou kandidátky bude opět ostravský politik Evžen Tošenovský. Na třetí místo nominovala strana odbornou mluvčí ODS pro oblast zemědělství a poslankyni Veroniku Vrecionovou. Čtvrtý je blízký spolupracovník předsedy Petra Fialy a jedna z výrazných tváří brněnského think-tanku Pravý břeh Ondřej Krutílek. Bývalý ministr zahraničí a obrany Alexandr Vondra bude o zvolení usilovat až ze 16. místa na kandidátce.

Na pátém místě kandidátky figuruje plzeňská krajská politička a expertka na zemědělství a životní prostředí Radka Trylčová, šestá je podnikatelka z Vysočiny Eva Decroix.

Podle předsedy ODS „dlouhodobým cílem ODS je vrátit politiku k diskusi o programu a k tomu, co je v zájmu občanů naší země“. „Chceme, aby členství v EU prospívalo ČR,“ dodal Petr Fiala.

Lídr Jan Zahradil byl již loni v listopadu potvrzen jako vedoucí kandidát frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR) na post předsedy Evropské komise před květnovými volbami do EP. Zahraniční politice se věnuje více než dvacet let. V letech 1998-2004 předsedal Společnému parlamentnímu výboru přidružení EU-ČR. Do Evropského parlamentu byl poprvé zvolen roku 2004, poté dvakrát znovuzvolen. Je místopředsedou europarlamentního výboru pro zahraniční obchod. Jako zatím jediný Čech působil ve funkci předsedy jedné z europarlamentních politických frakcí (ECR) a od roku 2010 je i předsedou celoevropské politické strany ACRE (Aliance evropských konzervativců).

Fiala zdůraznil, že kandidátka ODS je vyvážená a nepotřebovala na to genderové kvóty. ODS chce podle něj nabídnout voličům alternativu vůči extrémním pozicím, ať už ze spektra krajních euroskeptiků, či eurofederalistů.

„Naším jednoznačným zájmem je vrátit do české politiky debatu o programu. Nechceme se opírat o marketingové triky a populistické prázdné fráze, ale nabízet konkrétní řešení vycházející z programu. Budeme prosazovat politiku v zájmu českých občanů,“ uvedl Fiala. Doplnil, že ODS bude podporovat české zemědělce, českou krajinu a bude kompetentní v energetické politice.

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční 24. a 25. května. Výsledky budou známy 26. května pozdě večer, protože je nutné počkat se sčítáním na zavření volebních místností v celé EU. České strany si rozdělí 21 křesel. V současnosti mají po čtyřech europoslancích ANO a ČSSD, tři zástupce mají TOP 09, KDU-ČSL a KSČM, dva ODS a po jednom STAN a Svobodní.

Čtěte také: Agrofertní noviny naznačily možnost odstřelu Plagy. Ministra se zastali rektoři, Babiš o tom prý neví

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.