1 komentář

Babiš vypouští fake news o EET

Témata: , ,

Andrej Babiš, před volbami mocně distribuující na vyšších důchodech a platech desítky miliard korun, které do státní pokladny přinesla rekordně rozjetá ekonomika, cítil potřebu vysvětlit, odkud že na to ty zdroje jsou. A jako správný manažer chtěl dokázat, že jsou výsledkem jeho skvělého projektu elektronické evidence tržeb (EET). Spolu se svou ministryní financí Alenou Schillerovou předstoupil před novináře a prohlásil, že na všechny ty vyšší důchody vydělalo právě EET. Tedy on, dobroděj Babiš, dokázal přesměrovat peníze od daňových podvodníků k důchodcům, což je nyní jeho nejsilnější voličská skupina. Podle posledního průzkumu společnosti TNS Kantar má mezi seniory podporu 42 procent. Svého času měl ale i přes 50 procent.

Co této výlučné skupině prodat lépe než to, jak jí vydobyl miliardy na důchody? Včera tvrdil, že od roku 2016, kdy se EET rozjelo, přineslo do veřejných rozpočtů navíc zhruba deset miliard korun. Do konce roku by to prý mohlo být až dvanáct miliard. Těžko říct, kam Andrej Babiš na ta čísla chodí. V ministerstvem financí oficiálně zveřejňovaných číslech o pokladním plnění státního rozpočtu se nic takového najít nedá. Ta čísla Babišův ohlašovaný příběh přímo popírají. Výběr daně z přidané hodnoty, kterou mělo EET řešit, skutečně roste. Nerostle ale výrazně rychleji než útraty lidí v obchodech. Právě z těchto tržeb obchodníků se DPH odvádí.

EET odstartovala v roce 2016. Do roku 2017 se celková částka na ní vybraná zvedla o 9,1 procenta. Celkově se v roce 2017 vybralo na DPH o 31 miliard víc než rok předtím. Celkově se přitom tržby v maloobchodě za ten rok zvýšily o sedm procent. Nejrychleji, o 21 procent, rostly v e-shopech, na něž se Babišovo EET nevztahuje. A v běžných kamenných obchodech, které už tehdy EET zasáhlo, stoupaly oficiálně vykázané tržby obchodníků rychleji než výběr DPH do veřejných rozpočtů. Vliv EET se tedy v oficiálních datech, která poskytuje ministerstvo financí a statistický úřad, při nejlepší vůli najít nedá. Výběr dalších daní, především daní z příjmů, stoupá rychleji než inkaso DPH. A u něj se žádné babišovské zlepšováky nezaváděly. Miliardy navíc do státní kasy přináší rozjetá ekonomika, rostoucí platy a chuť lidí utrácet.

Podobně příběh pokračuje i letos. Na DPH se za prvních osm měsíců letošního roku vybralo o 21 miliard korun víc než loni. To je opět vzestup o 9,1 procenta. Inkaso daně z příjmu fyzických osob stoupá ve stejné době o jedenáct procent, u sociálního pojištění o 11 procent. Státní pokladnu opět plní vyšší růst ekonomiky, vyšší platy a ochota lidí utrácet.

Andrej Babiš by měl vysvětlit a na oficiálních datech ukázat, kde ke svým deseti miliardám korun navíc, jež mělo přinést EET, přišel. Do doby, než se mu to podaří, se jeho výroky, jak podvodní podnikatelé přispěli díky EET na důchody, dají považovat za čisté fake news. Zjevně věří, že přinejmenším jeho cílová skupina už žije v době postfaktické, v níž se pravda stala relativní hodnotou.

Z nového čísla Nakonec zvýší daně. Babišovi došly zdroje, přesto občanům dál slibuje miliardy

Echo týdne: Trump, Petříček a sníh ● Komentář: Vysoké mzdy zastavily průmysl ● Svět: Pekelný festival v Karibiku ● Recenze: Z časů, kdy to měli rádi horké

Rozpadají se nám těla i duše Neumíme lidi vracet do života, říká Pavel Kolář
Zelená školačka Kdo podnítil mezinárodní hnutí záškoláků?

/
analytička

Zabývá se politikou a ekonomikou. Těmto tématům se věnovala ve všech hlavních denících. Pracovala jako redaktorka a vedoucí ekonomické rubriky MF Dnes. Poté vedla ekonomickou rubriku týdeníku Respekt. Od roku 2003 do roku 2009 byla hlavní analytičkou Hospodářských novin. Stejnou pozici zastávala od roku 2009 do října 2013 v Lidových novinách. Pravidelně komentuje ekonomiku pro Český rozhlas a Českou televizi.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.