1 Mobilní data

Odvolejte ji, vyzvala premiéra opozice: „Nováková selhala v jednání s operátory.“ Babiš se k tomu zatím nemá

, NOVÉ

Témata: ,

Premiér Andrej Babiš (ANO) považuje výroky, které v minulosti zazněly k ceně mobilních dat v České republice od ministryně průmyslu Marty Novákové (za ANO), za nepřijatelné. Na dnešní tiskové konferenci po představení vládního návrhu změny zákona o elektronických komunikacích odmítl komentovat možnost jejího odvolání. Personální problémy a změny ve vládě nechce řešit veřejně. K odvolání Novákové Babiše dnes vyzval předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. Důvodem ale podle něj nejsou její výroky, nýbrž neschopnost jednat s operátory.

"Samozřejmě v minulosti zazněly nějaké názory od jednoho poradce paní ministryně nebo i paní ministryně, které jsou pro mě nepřijatelné," řekl premiér a připustil, že na problematiku má jiný názor než Nováková. "Když budou změny ve vládě, bude to moje rozhodnutí, o kterém budu informovat pana prezidenta," uvedl dále Babiš. S prezidentem Milošem Zemanem se sešel dnes odpoledne, věnovali se ale nadcházející návštěvě v USA nebo rozpočtu, nikoli personálním otázkám, řekl premiér.

Podle Babiše jsou vysoké ceny mobilních dat v Česku dědictvím ministerstva průmyslu, úřad se na nich ale zároveň podílel. "Po tom, co, zdá se, historicky resort ministerstva průmyslu i současný resort nebyl schopen být akční a de facto nepředložil věci, které jsem požadoval, jsem se rozhodl, že jako premiér předložím zítra (ve středu) na vládě návrh změny zákona o elektronických komunikacích, který přinese zákazníkům zjednodušení a hlavně zlevnění přechodu od jednoho operátora k druhému," řekl premiér.

"Tuhle agendu já jsem měl už dávno. Když jsem nastoupil na úřad vlády, byl tu, myslím, Ondřej Malý, který mi s tím pomáhal. Následně nastoupil na ministerstvo průmyslu jako náměstek pro internetizaci, tam jsem ho doporučil," řekl Babiš. "Myslím, že paní ministryně se ho zbavila, měla nějakého jiného poradce, jehož názory byly absolutně mimo," doplnil.

K odvolání Novákové Babiše dnes vyzval předseda TOP 09 Pospíšil. "Ne za její hloupé výroky. Ale kvůli tomu, že evidentně není schopna vést jednání s operátory, natož na náš trh přilákat někoho dalšího, a srazit tak vysoké ceny za mobilní tarify. Bez čtvrtého operátora se ceny za služby nesníží. Příkladem úspěšného vyjednávání je například Polsko," komentoval vyjednávání o vstupu čtvrtého mobilního operátora na český trh.

Nováková vzbudila nedávno rozruch výrokem o tom, proč mají Češi drahá mobilní data. V České televizi uvedla, že Češi spíš hledají připojení k bezdrátovým wi-fi sítím. Vybudování mobilních sítí podle ní stálo operátory miliardy korun a data jsou drahá, protože je využívá jen malá skupinka lidí. "My potřebujeme, aby daleko víc lidí využívalo těch mobilních sítí. A to je jedna z cest, která ke zlevnění dat povede," řekla.

Češi platí podle analýzy Point Topic za jeden gigabyte (GB) stažených dat prostřednictvím mobilní sítě LTE nejvíce v Evropě. V průměru je vyjde na 6,5 dolaru. Následují Španělsko a Nizozemsko s cenou přes pět dolarů, naopak nejméně jeden GB stojí ve Finsku, Švýcarsku a Rakousku, a to kolem deseti centů.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.