„Pokud jsem to pochopil...“ Sám Babiš neví, proč chce Prymula nouzový stav

BOJ S KORONAVIREM

„Pokud jsem to pochopil...“ Sám Babiš neví, proč chce Prymula nouzový stav
Premiér Andrej Babiš. Foto: Facebook Andreje Babiše
Domov

Echo24

Zavedení nouzového stavu, které požaduje ministr zdravotnictví Roman Prymula, má umožnit některá mimořádná opatření, detaily ale neznám, prohlásil veřejně jeho šéf a premiér Andrej Babiš. Konkrétní podobu bude podle něj vláda probírat teprve ve středu odpoledne na svém jednání. Předseda vlády si tak rovnou vysloužil ostrou kritiku opozice, která mu v debatě Blesk.cz okamžitě vytkla to, že chce zavádět stav nouze, aniž by věděl proč.

Podle Babiše je nouzový stav jen legislativní opatření, které kabinetu dovolí zavést některá razantní nařízení. Prymula o jeho zavedení mluví od začátku týdne. „Ta komunikace samozřejmě šťastná nebyla, já jsem mu to i vytkl,“ řekl premiér v debatě. Z jeho řeči ale bylo zjevné, že sám pořádně neví, k čemu by se nouzový stav měl zavádět.

„Já chci lidi uklidnit, že nouzový stav neznamená to, co to tady bylo na jaře. Pokud jsem to pochopil, tak je to opatření sehnat nějaké pracovníky, kteří nám pomohou v nemocnicích, nebo dobrovolníky,“ uvedl Babiš. Druhým bodem, a opakuji, že my jsme se s tím s panem Hamáčkem ještě neseznámili, má být omezení shromažďování lidi, 10 ve vnitřních prostorách a 20 ve vnějších,“ dodal.

Svou neznalost stvrdil ještě několika dalšími výroky. „Detaily neznáme, ale znovu opakuju, aby lidi byli v klidu, aby se nebáli, že to bude stejné jako na jaře,“ řekl znovu po chvíli a zmatečnost komunikace ve vládě stvrdil ještě, když odůvodňoval zavedení nouzového stavu. „Jednoznačně je to nárůst počtu hospitalizovaných, je to nárůst počtu lidí v nemocnicích. My neznáme do detailu, jaká ta opatření budou, ale myslím si, že tam nebude žádná zásadní změna, budou tam asi střední školy,“ prohlásil předseda vlády.

Vzápětí to schytal od opozice. „V tu chvíli, kdy ani pan premiér není schopen říct, jaká budou ta opatření, a pan Prymula vypouští nějaké balónky, je o tom těžko rozhodovat,“ nechal se slyšet předseda Pirátů Ivan Bartoš.

„Lidé nemohou být v klidu, když vláda chce vyhlásit nouzový stav a sám premiér a předseda krizového štábu, ministr vnitra, neví, jaká budou opatření. Říct lidem, že vyhlásíme nouzový stav a pak teprve budeme přemýšlet, o čem bude. To je absolutně nezodpovědné a nikdo mě nepřesvědčí, že to je jinak,“ zlobil se na kabinet šéf ODS Petr Fiala. Babiš jejich námitky odmítl jako klasickou rétoriku opozice. „Je to marné, je to úplně zbytečné o tom s nimi mluvit, protože si stále budou mlít tu svou,“ řekl premiér.

Nouzový stav

Mezi hlavními důvody, proč má vláda vyhlásit nouzový stav, je přijetí opatření, která pomohou zastavit raketový růst počtu nakažených, prohlásil ve středu Prymula. V plánu je i zapojení studentů medicíny. Nouzový stav by ministr chtěl na měsíc.

Nynější případy jsou podle něj mírnější než na jaře, ale pokud nastal zhruba dvacetinásobný nárůst, je zřejmé, že počty už začínají ohrožovat kapacitu zdravotnického systému. „Pokud nebudeme nic dělat, tak se dostaneme do situace, kdy naše lůžka budou obsazena covidovými pacienty,“ varoval Prymula. Kapacita lůžek je podle něj zatím dostatečná, ale pro další postup už je nutné lůžka v regionech restrukturalizovat a používat lůžka využívaná pro jiné diagnózy.

Odborníci se podle něj shodli na tom, že strategie, která znamená rychlý zásah na krátkou dobu a potom uvolnění, je strategie nejefektivnější a také nejlevnější. Omezování shromažďování lidí podle něj cílí hlavně na volnočasové aktivity, kulturní a sportovní akce a bylo konzultováno s resortními ministry. Tyto akce budou nepochybně ekonomicky postižené, ale je to jen na dobu 14 dnů a potom vláda opatření zase rozvolní, dodal Prymula.

Mezi opatření mimo omezení počtu lidí na akcích bude pravděpodobně patřit uzavření středních škol a pořádání sportovních akcí bez publika.