EU chystá masivní očkovací kampaň ve státech východní Evropy

OČKOVACÍ KAMPAŇ

EU chystá masivní očkovací kampaň ve státech východní Evropy
EU chystá očkovací kampaň pro některé státy. Foto: Shutterstock
1
Svět

Echo24

Evropská komise připravuje masivní očkovací kampaň cílenou na občany států jihovýchodní a východní Evropy, kde je výrazně nižší proočkovanost než v západní Evropě. Na kampani by měly spolupracovat i vlády jednotlivých zemí. Informuje web EURACTIV.

Podle zdroje z EU se rýsuje projekt pro podporu očkování v zemích východní a jihovýchodní Evropy. Projekt je zatím v počáteční fázi, měl by ale probíhat formou videí. Měla by také být přizpůsobena potřebám a zvláštnostem východní Evropy.

V proočkovanosti je na tom na území východní a jihovýchodní Evropy nejhůře Bulharsko a Rumunsko. V Bulharsku je naočkováno necelých 27 procent obyvatel a v Rumunsku bez mála 40 procent, což je výrazně pod průměrem EU. „Takto už to dál nejde. Pokud východní Evropa nezrychlí, pandemii nikdy neukončíme,“ uvedl zdroj z EU pro web EURACTIV.

Zdroj webu rovněž uvedl, že by se v kampani mělo postupovat buď rakouskou cestou, tedy zavedením povinného očkování, nebo jako v Itálii, která omezila každodenní život neočkovaným.

Bulharsko je rovněž zemí, která měla v minulém týdnu třetí největší počet mrtvých na covid v přepočtu na obyvatele, a to 107. Nakažených přitom v minulém týdnu bylo 179 lidí na 100 000 obyvatel, v České republice to bylo 1027 lidí. Rumunsko má počet nakažených na 100 tisíc obyvatel v minulém týdnu dokonce nejnižší ze všech států EU, nakazilo se 46 lidí na 100 tisíc obyvatel. Rumunsko je ale jednou z deseti nejpostiženějších zemí světa podle úmrtí na počet obyvatel.