Navalnyj je pro ruský režim problém. Putin má však i mnohem vážnější starosti

ECHOPRIME

Navalnyj je pro ruský režim problém. Putin má však i mnohem vážnější starostiROZHOVOR 3
Týdeník
Ondřej Šmigol
Sdílet:

Když se ruský opoziční předák Alexej Navalnyj vrátil v lednu do Ruska, přestože se ho tamější režim pokusil zabít, jeho odvahu obdivoval celý Západ. Navalnyj byl ještě na letišti zatčen, což bylo bráno jako důkaz jeho nebezpečnosti pro ruského prezidenta Vladimira Putina. Podle bezpečnostního experta Jana Paďourka však má Putin mnohem vážnější starosti, než je Navalnyj.

Opravdu se Vladimir Putin bojí Navalného? Je nebezpečný pro režim?

Alexej Navalnyj je problém pro Putina. Na druhou stranu si nemyslím, že by byl alternativou toho současného ruského režimu. Nevěřím tomu, že Navalnyj je člověk, který oslovuje většinovou ruskou společnost, dokonce si nemyslím, že oslovuje opoziční část ruské společnosti. Ten jeho případný elektorát je daleko menší a skromnější a z tohoto hlediska současnou ruskou moc ne tak úplně ohrožuje.

Proč se ho tedy Putin snaží zlikvidovat?

Rusko je výrazně levicově orientovaná země, a to není politický proud, který by představoval Navalnyj. Rusko je opravdu ve velké většině namířeno doleva. Roste tam velká poptávka po nových levicových politických stranách. Že se Putin vypořádává s Navalným, který je hlavně na Západě vnímán jako výrazný protivník, to je prostě součást ruské taktiky. On se stal jakousi tváří ruské nespokojenosti, která se třeba teď projevila v demonstracích, které prošly celou Ruskou federací. Na druhou stranu bylo by asi omylem si myslet, že všichni, kdo vyšli do ulic na podporu Navalného, tam přišli jen kvůli němu. Podle mě tam přišla spousta lidí demonstrovat a ukázat se kvůli jiným problémům. Jako je například pandemická krize, frustrace ve společnosti, sociální otázky atd.

Tím ruským levičáctvím asi nemáte úplně na mysli sociální demokracii?

Levičáctví je tam v plném spektru. To znamená od takového mírného až po opravdu ultralevicové postoje. Jako příklad uvádím aktivity pana Limonova, ten založil frakci, která se jmenuje Jiné Rusko, ta je vyloženě levicově militantní. YouTube je zase plný neomarxistických přednášek nejrůznějších představitelů tohoto trendu, například Dmitrij Pučkov má dva miliony posluchačů. Takže i tento trend je tam na vzestupu. To je nutné si uvědomit, když budeme posuzovat situaci v Rusku.

Celý rozhovor o současném Rusku si přečtěte na ECHOPRIME nebo v tištěném Týdeníku ECHO od čtvrtka na stáncích. Objednat si jej můžete zde.

Foto: echo

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články