Čínská státní firma koupila podíl v CEFC. Spekuluje se o převzetí státem

CEFC

Čínská státní firma koupila podíl v CEFC. Spekuluje se o převzetí státemNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Čínský správce majetku Huarong Asset Management Co. Ltd., kterého kontroluje stát, koupil podíl 36,2 procenta v dceřiné společnosti firmy CEFC China Energy, která se má stát majitelem podílu v ruské Rosněfti. Vyplývá to z prohlášení dceřiné společnosti CEFC.

Podle prohlášení dceřiná společnost správce majetku Huarong, Huarong Ruitong Equity Investment Management, koupila podíl v CEFC Hainan ve dvou tranších, v prosinci a únoru. Zbývající podíl 63,8 procenta v CEFC Hainan vlastní CEFC Shanghai International Group.

Z prohlášení není jasné, kolik Huarong za podíl zaplatil. Po koupi se však kapitál CEFC Hainan navýšil o 9,6 miliardy jüanů (31,3 miliardy Kč). Ve firmách CEFC a Huarong nebyl k zastižení nikdo, kdo by se ke zprávě vyjádřil, napsala agentura Reuters.

Na počátku tohoto měsíce se objevily spekulace, že vedení a provoz společnosti CEFC China Energy převzala investiční agentura, která spadá pod vládu v Šanghaji. Mluvčí CEFC China Energy však agentuře Reuters řekl, že firmu o převzetí nikdo neinformoval a že ji nadále řídí současný management. Navíc se v médiích objevily zprávy, že předseda představenstva CEFC Jie Ťien-ming je vyšetřován kvůli podezření z hospodářské kriminality. Tyto informace firma odmítla. Manažer je mimo jiné členem poradního týmu prezidenta Miloše Zemana, firma působí rovněž v České republice.

Skupina CEFC působí kromě energetiky především ve financích a průmyslu. Podle vlastních údajů je největší soukromou společností v Šanghaji a sedmou největší privátní firmou v Číně.

Za několik málo let se CEFC přeměnila z malého obchodníka s pohonnými hmotami v rapidně rostoucí ropný a finanční konglomerát s majetkem po celém světě a ambicí stát se jedním z čínských energetických gigantů. V září se firma dohodla, že koupí podíl 14,16 procenta v ruské ropné firmě Rosněfť za 9,1 miliardy USD (188,2 miliardy Kč).

CEFC Group (Europe) posílila kapitál

CEFC Group (Europe) Company k 1. březnu posílila kapitál o 13,5 miliardy Kč na 14,65 miliardy Kč. Stalo se tak formou příplatku k základnímu kapitálu. Společnost, která má ČR jako sídlo svých evropských aktivit, beze změn řídí své investiční portfolio v oblastech financí, letectví a cestovního ruchu, průmyslu a výrobě, nemovitostí či sportu, informovala CEFC.

„Mateřská společnost se sídlem v Hongkongu vyjádřila posílením kapitálu firmy důležitost, jakou evropským projektům přikládá. Zároveň tím posílila samostatnost CEFC Europe. Navýšení vlastního kapitálu firmy je signálem, že společnost je stabilním a kredibilním partnerem,“ uvedla firma.

„Tímto prohlášením dává CEFC Europe jasně najevo, že je kapitálově stabilní a nemá problémy s financováním,“ řekl ČTK analytik BH Securities Štěpán Křeček. Jde podle něj o reakci na informaci, že CEFC Europe zastavila majetky. V této souvislosti se totiž spekulovalo, že zástava může znamenat finanční problémy společnosti. Posílením kapitálu by měly být rozptýleny pochybnosti o financování CEFC Europe. Zástava majetku tak zřejmě sloužila pouze k získání výhodnějších úvěrových podmínek, podotkl Křeček.

Jednou z rolí kapitálu je garanční role vůči věřitelům, upozornil analytik Cyrrusu Lukáš Kovanda. Navyšování kapitálu tak může podle něj souviset s aktuální situací a spekulacemi ohledně údajného vyšetřování předsedy představenstva skupiny CEFC Jie Ťien-minga. Další důvod může souviset s akvizicí 14procentního podílu v ruské ropné firmě Rosněft, na níž se CEFC dohodla loni. Výsledkem je růst obezřetnosti financujících bank, případně jejich požadavek na dodatečná ručení ze strany CEFC a možné ohrožení reputace čínské skupiny, uvedl Kovanda.

V Česku CEFC Group (Europe) Company koupila podíly například v aerolinkách Travel Service, cestovní agentuře Invia.cz, kapitálově vstoupila do J&T Finance Group, kde bude mít poloviční podíl, ovládá Pivovary Lobkowicz Group, strojírenský a metalurgický podnik Žďas Žďár nad Sázavou, je majoritním vlastníkem fotbalové Slávie i stadionu v Edenu.

„Naše investiční portfolio je stabilizované a financování aktiv transparentní. Během dvou a půl let jsme se stali jednou z předních investičních společností působících na trhu,“ uvedla výkonná viceprezidentka CEFC Group (Europe) Company Marcela Hrdá. CEFC Europe spravuje nyní v ČR aktiva přes 1,5 miliardy eur. „Naše investiční projekty jsou ziskové a míra zadlužení patří k nejmenším v ČR ve srovnání s velkými investičními skupinami, které na zdejším trhu působí,“ dodala.

V posledních dnech je podle ní společnost pod vlivem spekulativní mediální kampaně. Zdůraznila, že CEFC Europe je samostatná entita, její projekty, které provozuje v sedmi evropských zemích, fungují nezávisle na mateřské společnosti. „Odmítáme zároveň spekulace médií o tom, že by jakékoliv naše společnosti (SK Slavia Praha, Eden Arena a další) čelily finančním či jiným problémům v kontextu informací, která média publikovala v posledních dnech,“ upozornila.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Kontrolu nad CEFC převzala Čína, Tvrdík vyřizuje pozdrav fanouškům Slavie

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články