1 Elektronická evidence tržeb

Doktoři proti EET: Otrávilo nás, že vláda odmítá lékařům ulevit, říká šéf komory

NOVÉ

Témata: , ,

Hladkou cestu zákonodárným procesem novele k EET, která zavádí třetí a čtvrtou vlnu elektronické evidence, zatím blokovaly opoziční strany. Odpor vůči dalším vlnám ale projevují i některé profesní komory. Mezi těmi i vlivná lékařská komora. Novela zákona o elektronické evidenci, která se zatím nedostala do druhého čtení ve sněmovně, ale s povinnou EET pro lékaře počítá. Třetí a čtvrtá vlna kromě lékařů zahrnuje i advokáty, vybrané řemeslníky či účetní.

„Otrávil nás postoj ministerstva financí, které odmítá lékařům ulevit od zcela zbytečné administrativy,“ řekl deníku Echo24 prezident lékařské komory Milan Kubek. Vedení České lékařské komory dlouhodobě upozorňuje, že přibývající povinnosti v podobě e-neschopenek, e-receptů a EET by mohly vyhnat z ordinací starší lékaře, kteří svou praxi raději zavřou. E-neschopenky by měly začít fungovat od roku 2020, vydávat e-recepty je už letos povinné. Zrovna e-recepty si v úterý pochválil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Loni dle něj bylo předepsáno 58,5 milionu e-receptů a na Twitteru dodal, že se e-recept osvědčil.

Příjmy lékařů jsou už nyní evidovány dostatečně, řekl deníku mluvčí ČLK Michal Sojka. „Většina příjmů lékařů je ze zdravotního pojištění. Zdravotní pojišťovny tyto příjmy evidují dostatečně,“ řekl Sojka. „EET patří do triumvirátu EET, e-neschopenky, e-recepty, který bude hlavně starší lékaře  vyhánět z ordinací, půjdou raději do důchodu,“ dodal.

Spolu s lékaři se má třetí vlna EET týkat stánkového prodeje občerstvení bez stolů a židlí, farmářských trhů, dále služeb účetních a advokátů. Čtvrtá je určena vybraným řemeslníkům. Vláda EET hájí s tím, že narovnává podnikatelské prostředí a má pozitivní dopad na státní rozpočet.

Stanjura: Jak bude probíhat kontrolování EET u malířů?

Ani v prosinci se vládní novela k EET nedostala do druhého čtení zákonodárného procesu. Opět pokračovaly kritické projevy opozičních poslanců. Nástup třetí a čtvrté vlny EET kritizoval i předseda klubu největší opoziční ODS Zbyněk Stanjura a upozornil na problematickou vymahatelnost dodržování EET u některých profesí. „Třetí a čtvrtá vlna má přinést EET i do odvětví, která jsou podle našeho názoru zcela absurdní, kde kontrolovatelnost, a tím pádem vymahatelnost bude mnohem nižší než například u restaurací u kamenných obchodů,“ uvedl v prosinci ve sněmovně Stanjura.

„Kdo bude chodit s malířem, který bude inkasovat hotovostní platbu v jednotlivých domácnostech? Nechá si někdo z finanční správy fiktivně vymalovat byt, aby zjistil, zda dostane účtenku s EET, nebo ne? Rozumím tomu, co je kontrolní nákup v restauraci nebo obchodě. Ale u malířů nevím, jak bude probíhat kontrolní malování a kdo bude mít to štěstí, že bude mít vymalovaný byt za peníze daňových poplatníků,“ dodal Stanjura v rámci poslanecké interpelace ministryně financí Aleny Schillerové (ANO).

Novela zákona o EET především reaguje na rozhodnutí Ústavního soudu z prosince 2017, který část zákona zrušil. Části podnikatelů má usnadnit evidování tržeb tak, aby je mohli evidovat bez připojení k internetu. Do desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty přesouvá například stravovací služby, úklidové práce, domácí pečovatelské služby, vodné a stočné nebo prodej řezaných květin. Prvního dne sedmého měsíce od nabytí účinnosti novely se má evidence tržeb rozšířit i na ty obory, které jí dosud nepodléhaly. Týká se to hlavně řemeslníků.

Vláda novelu předložila poslancům v červnu. Poslanci se jí začali zabývat v září, dodnes je ve třetím čtení.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Zastavte EET kvůli kauze Huawei, vyzývají zástupci podnikatelů. Schillerová to odmítá

Off-line režim EET. Úleva podnikatelům, nebo návrat papírování?

Týdeník Echo

od 1099 Kč

Vychází každý čtvrtek

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si neomezený přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.