Vrchní soud snížil trest guru Járovi, který znásilňoval členky své sekty

Nižší trest pro guru Járu

Vrchní soud snížil trest guru Járovi, který znásilňoval členky své sektyNOVÉ
Jaroslav Dobeš, známý jako guru Jára Foto:

Foto: gurujara.cz

1
Domov

Olomoucký vrchní soud snížil o dva roky na 5,5 roku trest zakladateli esoterické školy Poetrie Jaroslavu Dobešovi, známému jako guru Jára. Jeho blízké spolupracovnici Barboře Pláškové soud trest snížil z původních 7,5 roku na pět let vězení. Oba poslal do vězení za znásilnění, podle soudu jako spolupachatelé násilně donutili jiného k souloži. Soud tak dnes rozhodl pouze o jednom z žalovaných případů, kdy bylo znásilnění prokázáno. Zbylých pět vrchní soud vrátil zlínskému soudu.

Dobeš podle obžaloby ženy na různých seminářích "odháčkovával". Tvrdil, že všemožné problémy žen jsou způsobeny háčky, které v nich zanechali sexuální partneři a které jim znemožňovaly žít plnohodnotný život. Dobeš tyto háčky sexuálním aktem ženám údajně uvolňoval. Podle obžaloby se případy ve škole, která nabízela semináře jógy, tantry, astrologie či práce s energií, děly v letech 2004 až 2007. Semináře se konaly například ve Zlíně nebo na statku na Olomoucku.

Dobeše s Pláškovou původně krajský soud odsoudil za šest případů znásilnění, hrozilo jim pět až 12 let. V pěti z nich mohlo jít podle vrchního soudu o využití bezbrannosti žen, v šestém případě však došlo k prokázanému znásilnění. Právě za tento případ Dobeše s Pláškovou vrchní soud potrestal, a trest tak přizpůsobil tomuto odsouzení.

"Když žena zjistila, že odháčkování spočívá v prachsprosté souloži, začala se bránit a to slovně i fyzicky. Pokud obžalovaný tento signál nereflektoval, narušil svobodu ženy rozhodovat o svém sexuálním životě. A na tom se podílela i Plášková," uvedl předseda senátu Milan Kaderka.

Zbylými pěti případy se bude muset znovu zabývat zlínský krajský soud, musí přitom doplnit dokazování. Podle soudu není vyloučeno, že se tyto ženy mohly vrhnout "do náruče manipulátora" dobrovolně. "Tento soud upozorňoval už ve svém původním rozhodnutí na svazky, kde jsou vyslechnuty ženy a dívky, které prošly rituálem odháčkování, věděly, o co jde, opakovaně se rituálu účastnily, přinášely Dobešovi a Pláškové svá těla a finanční prostředky a nikdy se necítily být poškozené," poukázal předseda senátu. Soud nevyloučil, že v žalovaných případech mohlo jít o opak, mělo by to být však zcela jasně dokázáno.

"Dobešovi se vrhá k nohám desítka či stovka žen, jak on má zjistit, že těchto pět se zrovna neztotožňuje s tím, že budou odháčkovány touto formou," doplnil Kaderka.

Podle obžaloby Plášková přivedla dívky do stavu bezbrannosti a Dobeš na nich vykonal soulož, žalobci tvrdí, že u některých žen se poté projevila posttraumatická stresová porucha. Obhajoba to však popírá, tvrdí, že jde o tantrickou praktiku a nejde o soulož. Duchovní praktikou podle obhajoby prošly stovky žen. Několik z nich poté metodu napadlo, cítily se poškozené.

Oba obžalovaní jsou stíhání jako uprchlí. V roce 2015 byli zadrženi na Filipínách, kde jsou nyní v imigračním detenčním zařízení.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Další „guru Jára“. Thajský cvičitel tantrické jógy 15 let zneužíval své žačky

Guru Jára dostal za „odháčkování“ studentek 7,5 roku vězení