1 "Moskva by neměla řinčet zbraněmi"

Budeme tlačit na prodloužení protiruských sankcí, prohlásila Merkelová

NOVÉ

Témata: ,

Německo bude usilovat o prodloužení sankcí Evropské unie proti Rusku, protože nedošlo k pokroku při uskutečňování minských dohod o urovnání konfliktu mezi prozápadní ukrajinskou vládou a proruskými separatisty v Donbasu na východě Ukrajiny. V Kyjevu to ve čtvrtek uvedla německá kancléřka Angela Merkelová.

Ukrajinský prezident Petro Porošeko na společné tiskové konferenci s Merkelovou v narážce na čtvrteční vyhlášení protiukrajinských sankcí ruskou vládou vzkázal do Moskvy, že by neměla „řinčet zbraněmi“, ale „prostě odejít z Ukrajiny“ a „stáhnout své vojáky a zbraně“ z Donbasu. Zařazení Ukrajinců na ruskou „černou listinu“ přirovnal Porošenko k udělení státního vyznamenání a dodal, že se „hrozně urazili“ všichni, kdo se na seznam nedostali.

Kyjev a Západ obviňují Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva dlouhodobě popírá. Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 10 000 mrtvých. Po uzavření minských dohod se intenzita bojů snížila, ale přestřelky pravidelně propukají, bez ohledu na stále znovu uzavíraná a porušovaná příměří.

Šéfka německé vlády rovněž kritizovala jako porušení minských dohod volby, které se separatisté chystají 11. listopadu uspořádat v neuznávaných „lidových republikách“ v Doněcku a Luhansku. Naopak pochválila ukrajinské poslance, že schválili prodloužení „zvláštního postavení“ té části Donbasu, kterou ovládají separatisté. „Je důležité, že Ukrajina plní své závazky, i když je to složité,“ prohlásila Merkelová podle listu Ukrajinska pravda.

Moskva tvrdí, že volby v „lidových republikách“ jsou nezbytné vzhledem k potřebě zvolit nového vůdce separatistů po atentátu na Alexandra Zacharčenka a že toto hlasování neodporuje minským dohodám.

Porošenko prohlásil, že volby u separatistů budou neplatné a že je svět nikdy neuzná.

Evropská unie vyhlásila sankce proti Rusku po ruské anexi ukrajinského Krymu v březnu 2014. EU sankce pravidelně obnovuje, jejich nynější termín vyprší v lednu.

Čtěte také: Putin chce uvalit další sankce na Ukrajinu kvůli „obraně národních zájmů“

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.