Noviny z Agrofertu? Hlavním článkem je rozhovor se zapomenutým ministrem

AGROFERTÍ NOVINY

Noviny z Agrofertu? Hlavním článkem je rozhovor se zapomenutým ministremNOVÉ
Domov

Echo24

Čekal někdo, že se Mf Dnes, kdysi nejvýznamnější zpravodajský deník v Česku, bude věnovat na nejdůležitějším místě dnešního vydání Andreji Babišovi? Pokud ano, musel být zklamán.

Den poté, kdy policie požádala Poslaneckou sněmovnu o vydání šéfa hnutí ANO Andreje Babiše a jeho pravou ruku Jaroslava Faltýnka, zařadila Mf Dnes na nejprestižnější místo listu nadčasový rozhovor s někdejším ministrem Miroslavem Grégrem o Miloši Zemanovi.

Babišovi se pak věnuje jen spodní část stránky s titulkem Vydejte nám Babiše a Faltýnka, žádá policie. Uvnitř listu je to podobné. Už titulek materiálu o Babišovi Policie vs. favorit voleb navozuje atmosféru, že nejde o vyšetřování možného dotačního podvodu, ale o jakýsi souboj policistů s populárním politikem.

Andrej Babiš koupil deník Mf Dnes spolu s dalšími médii před volbami v roce 2013. Jedním z jím uváděných důvodů bylo to, aby ty noviny o něm „psaly pravdu”.

Čtěte také: Trestný čin jménem Čapí hnízdo

Nyní tyto noviny Andreji Babišovi oficiálně nepatří, protože je kvůli zákonu o střetu zájmů vložil do svěřenských fondů. Do prvního svěřenského fondu dal 90 % akcií Agrofertu a 100 % společnosti SynBiol, do druhého zbývajících 10 % akcií společnosti Agrofert.

Správci fondů se stali předseda představenstva Agrofertu Zbyněk Průša a člen představenstva Agrofertu Alexej Bílek. Babišova životní partnerka Monika a nynější manželka je pak členkou kontrolních orgánů, které na činnost fondů dohlíží.

Jak ale varují někteří politici, převedením svých firem do svěřenských fondů nad nimi Andrej Babiš reálný vliv neztratil. Naznačil to třeba nedávno předseda opoziční ODS Petr Fiala. „To uvidíme, ale personální složení vedení těchto svěřenských fondů tomu moc nenasvědčuje,“ řekl Echo24.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.