Babiš řešil udavačský web v médiích. Pak tvrdil, že o něm nevěděl

Babiš řešil udavačský web v médiích. Pak tvrdil, že o něm nevědělNOVÉ
Andrej Babiš. Foto: Foto: Jan Zatorsky
Domov

ELEKTRONICKÁ EVIDENCE TRŽEB

vb Echo24

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) se zase jednou zamotal do svých slov. Vicepremiér totiž tento týden tvrdil, že kontroverzní udavačský web Finanční správy k EET vznikl bez jeho vědomí. V minulosti se však v médiích ke spornému webu vyjadřoval a snažil se uklidňovat veřejnost, že s udáváním to nebude tak strašné. Na zřízení udavačského webu poprvé upozornil server Echo24 a to 13. října loňského roku.

K dnes už zrušenému udavačskému webu se Babiš vyjádřil například loni v prosinci na stránkách deníku Blesk. Článek se věnoval případům, kdy někdo nahlásí podnikatele kvůli nevydání účtenky. V době vydání článku už totiž na Finanční správu přišlo 760 více či méně opodstatněných oznámení o nevydané účtence

Babiš se tehdy na stránkách Blesku snažil čtenáře uklidnit, že samotné udání ještě nemusí přivést podnikatele do problémů. „Tím budou až výsledky analytické činnosti finanční správy, ze kterých případně vyplynou důvody pro zahájení řízení. Takže nikdo se nemusí bát, že doplatí na závist nebo konkurenční boj,“ uvedl tehdy. Zároveň dodal, že 760 udání je při 18 milionech vydaných účtenek jen zanedbatelné číslo.

Přestože se tedy Babiš ještě v prosinci vyjadřoval k činnosti udavačského webu, ani ne o měsíc později začal dělat mrtvého brouka. Když totiž tento týden Finanční správa kritizovaný web zrušila, Babiš opakovaně uvedl, že web vznikl bez jeho vědomí.

„Já o tom ani nevěděl. Udělali web, který měl zásadní chybu, že byl anonymní. My nechceme vybízet lidi, aby anonymně udávali,“ uvedl například pro Aktuálně.cz. To samé pak zopakoval ve středečním vysílání České televize, kde uvedl, že se o vzniku webu dozvěděl až „z Twitteru“.

Fiala: Babiš nemluví pravdu

V tuto chvíli není jasné, proč Babiš tvrdí, že o vzniku kontroverzního webu nevěděl. Předseda ODS Petr Fiala je přesvědčený, že tak činí kvůli kritice části veřejnosti, kterou spuštění webu vyvolalo. „Pravda je taková, že Andrej Babiš o vzniku udavačského webu věděl a že v této věci nemluví pravdu, ať již se to v mediích píše, či ne,“ napsal Fiala na Facebook.

To samé si myslí i šéf opoziční TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. Ten tvrdí, že rušený web vznikl na přímý Babišův pokyn. „My, kteří stále ještě vidíme do ministerstva financí, víme, že udavačský web vznikl na přímý pokyn Andreje Babiše a že na něm trval přes rozpaky Finanční správy,“ napsal Kalousek na Facebooku.

Na webu Finanční správy mohli lidé až do středy hlásit případy, kdy nedostali účtenku k EET. Stačilo vyplnit několik základních údajů a Finanční správa se začala udáním zabývat, případně proti dotyčnému podnikateli zahájila řízení. Do středy na Finanční správu přišlo více než 2000 takových udání.

Udavačský web se v minulosti stal několikrát terčem kritiky. Podle kritiků ho lidé mohli zneužívat například k řešení osobních sporů. Kromě širší veřejnosti a pravicové opozice se k němu kriticky už dříve vyjádřil například předseda Asociace podnikatelů a manažerů Radomil Bábek. Uvedl, že se jedná o další zátěž pro podnikatele, který už tak má za správné proběhnutí evidence tržby veškerou zodpovědnost.

Čtěte také: Finanční správa zrušila udavačský web k EET

Chaos s EET. Výjimka pro e-shopy možná nakonec nebude

Související články