V ukrajinském Donbasu má od soboty platit nový klid zbraní

Příměří na Ukrajině?

V ukrajinském Donbasu má od soboty platit nový klid zbraníNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Mírová kontaktní skupina v pátek na schůzi v Minsku ohlásila další „úplné“ příměří, které má na východě Ukrajiny vstoupit v platnost o sobotní půlnoci 30. dubna. Oznámila to agentura TASS. Krok souvisí se začátkem pravoslavných Velikonoc, jejichž hlavní svátek připadá letos na neděli 1. května.

Členové skupiny, která sdružuje zástupce Kyjeva, Moskvy a donbaských povstalců při jednání s Organizací pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), se rovněž dohodli na otevření některých nových přechodů přes linii fronty. Na výměně zajatců, o které se jedná dlouhé měsíce, ale shoda stále nepanuje, oznámil šéf mise OBSE Martin Sajdik.

„Kontaktní skupina a zástupci Doněcka a Luhanska vítají připravenost všech účastníků minského procesu zastavit palbu s příchodem květnových svátků. V sobotu v 00:00 hodin (místního času) bude tato informace dána na vědomí všem odpovědným osobám v terénu,“ citovala Sajdika ruská agentura.

Klid zbraní byl v Donbasu vyhlášen od počátku bojů v dubnu 2014 už osmkrát, ale ozbrojené střety s větší či menší silou dál pokračují. Zatím poslední krvavý incident se odehrál ve středu ve frontové obci Olenivka, kde zemřeli čtyři lidé a osm utrpělo zranění. Z odpovědnosti se vzájemně obviňují obě znepřátelené strany.

Podle čtvrteční zprávy OSN si konflikt v Donbasu vyžádal přes 9300 mrtvých a víc než 21 tisíc zraněných. Statisíce lidí musely opustit své domovy a odejít buď do Ruska nebo do ukrajinského vnitrozemí.

Čtěte také: Řídili nás ruští ‚poradci‘ vzpomíná bývalý ruský dobrovolník na Donbasu

Sdílet: