5 unikátních zážitků, které v Česku nezažijete
Nestabilní bezpečnostní situace ve světě přesvědčila mnoho Evropanů, aby si vychutnávali krásy vlastních zemí. Ani Češi nejsou výjimkou. Některé věci se ale u nás zažít nedají, protože jsou vázány na specifické přírodní nebo kulturní podmínky. Ale rozhodně se vyplatí je zažít. Pokud jste tedy opravdovým dobrodruhem, neměly by vás následující zážitky nechat chladným.
Jízda na koni v mongolských stepích
Mongolské stepi patří mezi poslední místa na zemi, kam ještě nezavítala globalizace a kde můžete zažít opravdovou svobodu. Nepotkáte tam hordy turistů, protože je to zážitek jen pro opravdové milovníky dobrodružství, kteří jsou ochotni zvládnout i určité nepohodlí a riziko. Výlety v mongolských stepích pořádají specializované agentury pro malé skupinky. Cesty jsou navrženy tak, aby účastníkům poskytly pocit co největšího dobrodružství. Už jízda na speciálním plemeni mongolských koní je zážitek sám o sobě. Na účastníky čeká nomádský život na koňském hřbetě bez teplé sprchy, s nocováním pod hvězdami a přípravou jídla v nejjednodušších podmínkách. Zároveň je to nejlepší způsob, jak poznat kulturu nomádských pastevců.
Boardovaní na dunách Sahary
Pokud váš již nudí lyžování nebo snowboarding, vyzkoušejte sandboarding. Považujete ho za podobný nesmysl jako sáňkování na trávě? Ani zdaleka, sandboarding opravdu funguje a je to skvělý zážitek. Tedy pokud ho děláte pořádně. Na to budete potřebovat opravdové písečné duny. Nejlépe ty saharské, na kterých velmi rychle zjistíte, proč je sandobarding považován za extrémní sport. Zatím totiž nikoho nenapadlo vybudovat na dunách lanovky, takže každou sjetou dunu si pěkně vyšlápnete zase nahoru. A to stylem tři kroky vpřed, dva vzad, kolem všudypřítomný písek a 40stupňová vedra. Vynaložená námaha se vám ale vrátí, jestliže se sandboard vypravíte večer. Západ slunce nad pouští totiž hraje barvami, o jejichž existenci jste neměli ani tušení.
Plavba Amazonkou
Vodáků sjíždějících s nadšením více či méně divoké řeky je u nás dost. Mohou si vybrat z několika dobře splavných a oblíbených řek, příkladem jmenujme Vltavu, Sázavu, Jizeru nebo Moravu. Co tak ale zkusit sjet něco většího? Například Amazonku, kterou se poprvé podařilo kompletně celou sjet až v roce 1986. Při délce 6 600 kilometrů to ani moc nepřekvapuje. Tento úspěch nemusíte zopakovat celý, dostatek dobrodružství si užijete i na kratších úsecích. Pokud vás strhnou prudké úseky největší řeky na světě, budete si v duchu děkovat, že jste si nezapomněli uzavřít cestovní pojištění. Zkontrolujte si ale předem, zda tento sport vaše pojištění pokrývá. V případě, že vás rafting neláká, můžete vyzkoušet i línou plavbu lodí nebo speciálním člunem. Co vás čeká v tomto případě? Spaní v hamace, plavba pomalým tempem, pozorování řeky a života kolem. Zní to spíše nudně jako dobrodružně? Omyl, tajemná atmosféra amazonského pralesa a řeka vzbuzující respekt si vás získají. Pravděpodobně cestou nepotkáte obří anakondy ani piraně, ale pocit, že jste uprostřed něčeho velkého, vás neopustí.
Základní tábor pod Everestem
Krkonoše nebo sousední Tatry jsou nádherné hory. Ale pokud už je máte přechozené křížem krážem, možná vaše srdce zatoužilo po něčem větším. Jaký je to asi pocit stát pokud už ne na nejvyšší hoře světa, tak alespoň pod ní? Základní tábor pod Mt. Everestem je kultovním místem, snem mnoha turistů. Osmitisícovky nechte zkušeným horolezcům, základní tábor je ale přístupný i pro obyčejné smrtelníky. Ti tuto možnost i patřičně využívají. Ročně si udělají trek do základního tábora pod Everestem tisíce nadšenců hor. Zážitek je to opravdu exkluzivní – unikátní kultura šerpů, dech beroucí scenérie a skutečné dobrodružství. Navzdory poměrně dobré přístupnosti nelze zapomínat na to, že Base Camp je ve výšce více než 5000 m n.m., nezapomínejte proto na rizika s tím spjaty.
Z východního na západní pobřeží USA
Nejkultovnější road trip na světě? Pravděpodobně ano. Stovky, ne-li tisíce, lidí ročně se vydají na trasu z jednoho amerického pobřeží na druhé, a to v autě nebo na motorce. Výbornou reklamu takovému způsobu cestování udělal Jack Kerouac se svou knihou Na cestě. Pokud jste ji dosud nečetli, určitě to napravte. Je dost pravděpodobné, že i vy potom zatoužíte sbalit si věci, půjčit si auto a přejed USA od jednoho oceánu ke druhému. Existuje dokonce několik tras, na kterých se dá zastavit na téměř každém kultovním místě americké kultury, historie nebo přírody.
Nepodceňujte přípravu a cestovní pojištění
Při honbě za zážitky byste neměli zapomínat na zodpovědnost. Co to znamená? Nepřeceňujte své síly. Pokud máte problém s výškami nebo nedostatečnou fyzickou kondici, výstup na zmíněný Everest Base Camp raději odložte. A když už se za dobrodružstvím vydáte, důkladně se připravte. Dopředu si zjistěte, co budete potřebovat, co vás čeká a co by vás mohlo překvapit. Nezapomeňte samozřejmě na cestovní pojištění, u kterého si ovšem zjistěte, jaké sporty kryje.
V mnoha situacích oceníte asistenční služby, které dokáží pomoci nebo poskytnou cenné informace v důležitých momentech. Kalkulačka cestovního pojištění vám zase pomůže vypočítat si cenu vašeho pojištění. To se bude totiž lišit podle toho, jestli jedete k moři do Chorvatska nebo koketujete s Himalájemi. V druhém případě se nevyhnete různým připojištění. To správné připojištění pro typ vašeho výletu vám poradí a poskytne ČSOB Pojišťovna. Poskytuje i cestovní pojištění pro milovníky sportu pokrývající rizikové sporty nebo dobrodružství. Můžete se tak věnovat zvyšování adrenalinu v krvi bez obav.