Zemřel Oscar de la Renta, návrhář prvních dam i filmových celebrit

Oblékal nejen Hollywood

Zemřel Oscar de la Renta, návrhář prvních dam i filmových celebritNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Oblékal první dámy Ameriky, popové princezny i filmové celebrity. Dbal na tradiční styl, eleganci, především se však držel hlavní myšlenky, že všechny ženy touží vypadat krásně. Slavný návrhář Oscar de la Renta zemřel v pondělí po dlouhém boji s rakovinou v 82 letech.

„Módní průmysl v něm ztratil designéra s velmi vzácným darem. Rozuměl totiž hlavním potřebám žen,“ píše módní kritička Robin Givhanová o zesnulém návrháři pro Washington Post. „Se svým okem pro linii a siluetu pomohl svým zákaznicím vybudovat stylovou garderóbu, která nikdy nepotírala jejich ženskost. Pomohl jim dosáhnout jejich nejromantičtějších vizí.“

Oscar de la Renta se poprvé skutečně proslavil v šedesátých letech jako dvorní návrhář první dámy Jacqueline Kennedyové. Později šatil i dalších chotě amerických prezidentů, například Nancy Reaganovou, Lauru Bushovou a v poslední době i Michelle Obamovou.

Oblíbený byl ale i mezi americkými celebritami. Jeho róby nosila mimo jiné slavná americká moderátorka Oprah Winfreyová, herečky Sarah Jessica Parkerová a Penélope Cruzová nebo hudebnice Nicki Minaj. Představitelka Hermiony Emma Watsonová zazářila v jeho šatech na premiéře posledního dílu Harry Pottera, letos v září vytvořil svatební šaty pro partnerku George Clooneyho, britskou právničku Amal Alamuddinovou.

Oscar de la Renta se narodil v Dominikánské republice, ve svých osmnácti letech odešel studovat malbu do Španělska. Brzy však objevil kouzlo módního návrhářství a začal pracovat v dílně proslulého návrháře Balenciaga. Pro Oscara de la Rentu se tento muž stal skutečným mentorem.

Později se přestěhoval do Paříže, kde pracoval pro módní dům Lanvin. V šedesátých letech návrhář přesídlil do Spojených států a rozjel vlastní značku pod svým jménem. V roce 1973 byl jedním z pěti amerických návrhářů, kteří předváděli svou práci spolu s nejvěhlasnějšími francouzskými kolegy v zámku Versailles.

Jeho cílem bylo prosadit americký styl i v zahraničí, píše WP. Nezdráhal se například kritizovat současnou americkou první dámu Michelle Obamovou, že nevyužila příležitost reprezentovat americkou módu při státní návštěvě Číny a místo toho požádala o pomoc Londýn.

„Z jeho díla se těšily jak černé rapperky, tak i princezny bílé společnosti nebo libanonská obhájkyně lidských práv. Na svou módu prostě přilákal všechny ženy,“ píše Givhanová.

Oscar de la Renta zemřel v pondělí ve svém domě v Connecticutu po osmi letech boje s rakovinou. Bylo mu 82 let.

Čtěte také: Clooney se žení, Benátky jsou na nohou. Paparazzi v ráji

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz