Paříž jako Olomouc? Exprezident v cele kvůli trafikám za odposlechy
Až si zase nad nějakou špatností budeme masochisticky říkat, tohle by se na Západ od nás stát nemohlo, vyplatí se nejdřív trochu porozhlédnout kolem. Excesy a selhání politiků se nevyhýbají ani společnostem s podstatně delší demokratickou tradicí, než je ta naše. Není potřeba vždy křičet, že selhal systém a žádat změnu politiky, jako se nám to stalo loni po zátahu na úřadu vlády. Politických hříchů se společnost nikdy nezbaví, stejně jako dokonale nevymýtí krádeže a vraždy. Je to jen otázka přijatelné míry a adekvátní reakce.
Zatímco my máme v Petru Nečasovi prvního obviněného premiéra v historii země, Francie má prvního zadrženého prezidenta. Policisté v úterý ráno zavřeli do cely předběžného zadržení Nicolase Sarkozyho, který opustil Elysejský palác před dvěma lety. Souzeného prezidenta i pravomocně odsouzeného premiéra už mají v osobách Jacquese Chiraca a Alaina Juppého za sebou. Juppému už se dokonce mezitím podařil i politický comeback.
Čtěte také: Francouzského exprezidenta Sarkozyho zadržela policie
Sarkozyho případ je zatím velmi nejasný. Vyšetřovatelé ho viní z toho, že se od svých informátorů v justici a na prokuratuře snažil získat záznamy svých odposlechů. Výměnou za ně měl nabízet dotyčným funkce ve státních službách. Sarkozy je momentálně mimo politiku, ale opoziční pravicová UMP s ním počítala jako s prezidentským kandidátem do voleb v roce 2017.
Policie exprezidentovi napíchla telefon kvůli podezření, že přijal při financování vítězné kampaně v roce 2007 nelegální dar od libyjského diktátora Muammara Kaddáfího. O financování Sarkozyho hovořil diktátorův syn Sajf. Obchodník libanonského původu Ziad Takieddine měl u soudu ve Francii vypovědět, že Kaddáfí věnoval Sarkozymu 50 miliónů eur (téměř 1,4 miliardy korun). Podle listu Le Monde byli francouzský exprezident a několik jeho příbuzných odposloucháváni od loňského září. Sarkozy to ostře kritizoval a praktiky vyšetřovatelů přirovnal k chování bývalé východoněmecké tajné policie Stasi.
Libyjský případ je jedním ze sedmi obvinění, která v poslední době francouzská justice proti Sarkozymu rozjela. Před časem už byl zproštěn obvinění, že přijal nelegální sponzorský dar od nejbohatší Francouzky, majitelky kosmetické společnosti L'Oreál Liliane Betancourtové. Pokud by se Sarkozymu prokázalo ovlivňování vyšetřovatelů, hrozí mu až pět let vězení. V cele předběžného zadržení zatím může strávit až 48 hodin.
Z informací francouzských médií není zřejmé, jestli vyšetřovatelé mají na exprezidenta tvrdé důkazy, nebo se pouštějí do právního dobrodružství ve stylu Ivo Ištvana.
Ukazuje se ale, že francouzská justice neváhá použít odposlechy na sledování podezřelých, ze skutků, které se měly stát před sedmi lety. Tedy nikoliv k zaznamenání trestných činů, ale k usnadnění jejich odhalení po letech od údajného spáchání.
Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan se netají tím, že se právě v jižní Evropě rád inspiruje. Ochrana soukromí rychle ztrácí hodnotu. Ještě před pár lety respektované pravidlo, že odposlech je přípustné využít jen u opravdu vážného podezření z opravdu vážných trestných činů je zjevně minulostí.