Blokovat hradní kontroly chtějí lidé se senátorem Růžičkou. Ovčáček na to reaguje: Antizemanovské šarády

Blokovat hradní kontroly chtějí lidé se senátorem Růžičkou. Ovčáček na to reaguje: Antizemanovské šarádyNOVÉ
Domov

Kontroly na Hradě

jhr Echo24

Na nedělní dopoledne se před Pražským hradem chystá demonstrace proti bezpečnostním kontrolám u vstupů do areálu. Akce nazvaná Blokáda hlavního vstupu Pražského Hradu si klade za cíl dělat obstrukce u vchodu z Hradčanského náměstí. Ke zhruba 150 až 200 účastníkům se přidá i místopředseda Senátu Jiří Růžička (za TOP 09 a STAN), který už před časem prezidenta Miloše Zemana v dopise žádal, aby kontroly zrušil. Samotný Hrad nechtěl specifikovat, jestli kvůli akci přijme nějaká zvláštní opatření, v Růžičkově účasti nicméně vidí jen „antizemanovské šarády“.

Blokace hlavního vstupu Pražského hradu by se měla uskutečnit v neděli od 10 do 12 hodin. V době psaní tohoto textu přibližně 180 lidí na facebooku k akci akce uvádělo, že se jí zúčastní, dalších více než 1,5 tisíce uživatelů o ni projevilo zájem. Podle pořadatelů jsou bezpečnostní kontroly nesmyslným obtěžováním, které ztěžuje volný pohyb. „Naším cílem je na tuto skutečnost upozornit a to poněkud nestandardním způsobem. Pojďme společně (pokojně) zablokovat vstup do této památky,“ píší v popisku události.

Účastníky pořadatelé akce například nabádají, aby si ke kontrole vzali velký batoh naplněný kovovými předměty a aby pokud možno co nejvíce zdržovali. Současně však upozorňují, aby se lidé k policistům chovali se vší úctou. Nelíbí se jim, že tvořící se fronty by se mohly stát snadným cílem. „Pro potenciálního teroristu není nic jednoduššího, než se vmísit do nekontrolované fronty návštěvníků i s výbušným zařízením a následně ho odpálit. Ztráty na životech budou mnohonásobně větší, pokud se tak stane vně areálu než uvnitř,“ myslí si.

Růžička už prezidentovi posílal dopis

K protestujícím se připojí také senátor a zastupitel na Praze 6 Jiří Růžička, který tím chce otevřít diskuzi nad rozumnější variantou stávajících bezpečnostních opatření. „Nemám nic proti bezpečnostním opatřením, nechci je zpochybňovat. Bezpečnostní opatření jsou nutná v celém současném světě, ale uzavřít celý areál Pražského hradu je věc zbytečná a nesmyslná,“ vysvětluje senátor v prohlášení. 

Podle něj je nesmyslem, aby se kontroly týkaly všech míst v okolí Hradu, jako Jelenní příkop. Podle něj by podle této logiky musela být omezována leckterá místa v metropoli. „Žijeme ve světě, ve kterém rizika existují, ale musíme si položit otázku, nakolik mají omezovat svobodu jedince a ovlivňovat náš život. Kontroly na Pražském hradě uzavřely určitou část města, což je v neprospěch občanů. Neustále mluvíme o bezpečí turistů a úplně zapomínáme na Pražany, kteří běžně Pražským hradem procházeli do práce. Praha přestává být naším městem, městem k žití. Pražský hrad není určen přece jen turistům,“ upozorňuje Růžička.

Ten už na začátku roku zaslal společně s místostarostou Prahy 6 Janem Lacinou hlavě státu dopis, v němž ji o zrušení kontrol žádali. V dopise mimo jiné uváděli, že během svého života si užili dostatek hraničních přechodů a kontrol. Přirovnávali tak nové bezpečnostní opatření k nejhorším vlastnostem komunistického režimu, tedy k nesvobodě, strachu a zvůli politiků.

„Trapný pokus zviditelnit se“

Pražský hrad na dotaz deníku Echo24 odmítl specifikovat, chystá-li kvůli protestu nějaké zvláštní úpravy. Podle mluvčího Jiřího Ovčáčka je ale účast senátora Růžičky dalším trapným pokusem o zviditelnění s v médiích. „Kdo nemá žádný pozitivní politický program, obvykle produkuje antizemanovské šarády,“ uvedl pro Echo24.

Kontroly trvají už od roku 2016

Kontroly na Pražském hradě a s nimi spojené fronty musejí absolvovat návštěvníci Hradu od začátku srpna 2016. Později k prohledávání tašek a batohů od vojáků a policistů přibyly ještě bezpečnostní rámy umístěné u bočního vchodu. Hrad zdůvodňuje zavedená opatření ochranou samotných návštěvníků. Mají mimo jiné zamezit, aby do areálu Hradu pronikly nebezpečné předměty.

Nová opatření hlasitě kritizovali zástupci turistického ruchu nebo někteří bezpečnostní experti. Přidal se k nim i Karel Schwarzenberg, podle kterého se Hrad mění v policejní sídlo. „Pražský hrad je uzavřenější než za Gustava Husáka,“ uvedl a dodal, že jeho uzavření je jednou ze ztracených svobod nabytých po roce 1989.

Uzavření Pražského hradu se promítlo i do prezidentské kampaně v minulém roce. Všichni kandidáti s výjimkou Miloše Zemana souhlasili s tím, že by bezpečnostní rámy odstranili.

Hrad však plánuje, že se bezpečnostní kontroly budou konat jinde než dnes. U Prašného mostu by se měly přesunout do sousedních hradních zahrad, kde vznikne zastřešené a vyhřívané kontrolní místo. U Hradčanského náměstí by Pražský hrad rád situaci vyřešil ve spolupráci se sousedním pražským arcibiskupstvím.

Čtěte také: Zeman plánuje setkání s šéfem Huawei, padlo na Hradě při jednání s velvyslancem Číny

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články