Na financích skončili vedoucí auditu i personální šéf

Na financích skončili vedoucí auditu i personální šéfNOVÉ
Domov

JARNÍ ÚKLID NA MINISTERSTVU

Jan Kálal

Na ministerstvu financí se drolí tým, který si tam přivedl 1. náměstek Lukáš Wagenknecht. O místo přišel jeho přímý podřízený Luděk Gulázsi, který byl ředitelem odboru kontroly, poroučel se také vedoucí regionálního auditu Ludvík Bína a skončil i personální ředitel Václav Turko. Minimálně Gulázsiho podle informací deníku ECHO24.cz zbavil místa přímo vicepremiér Andrej Babiš (ANO) – těstě před odjezdem do USA.

Personální pavouk ministerstva financí má nyní i na vysokých postech bílá místa. Prázná je třeba kolonka ředitele odboru 17 – Kontrola. Právě on by měl přitom sledovat, jestli v České republice probíhá čerpání evropských dotací podle všech pravidel. „Babiš v pátek (10. dubna, pozn. red.) pana Gulázsiho vyhodil,“ uvedl pro ECHO24.cz důvěryhodný zdroj z ministerstva financí. Radek Ležatka z tiskového odboru resortu potvrdil, že Gulázsi už odboru nešéfuje. Důvody jeho odvolání ale nespecifikoval.

Zmizel detektiv, který chtěl zavřít pražské radní

Ze struktur ministerstva zmizel také Ludvík Bína, který pod Wagenknechtem dohlížel na hospodaření krajů jako vedoucí oddělení „regionální pracoviště“. Ještě loni na podzim si přitom 1. náměstek bývalého detektiva protimafiánského útvaru pochvaloval. MF Dnes řekl, že si ho vybral pro jeho šikovnost. „Sehnat někoho na trhu není jednoduché. Ale v žádném případě tady nikdo nedává do kupy nějaké mocenské věci,“ tvrdil tehdy Wagenknecht.

Bína byl jedním z těch, kdo ještě v řadách policie obvinili téměř celou pražskou radu v kauze opencard. Věc měla ale ostudnou dohru. Další z detektivů Oldřich Hluško při formulaci obvinění opsal pětinu odborné práce studenta pražských práv, práce na téma Trestní odpovědnost zastupitelů při hlasování. Zdroj neuvedl. Svůj vysokoškolský text ale poznal syn jednoho z radních, Martin Richter, když si pročítal obvinění svého otce Pavla. Hluško se bránil, že problematické pasáže mu dodal právě Bína. Případ nakonec řešil soud a ten dal studentovi za pravdu.

Ani Bínův odchod ministerstvo financí nyní nekomentovalo. Wageknecht na dotaz deníku ECHO24.cz, zda tyto dvě personální změny proběhly s jeho souhlasem a vědomím, odpověděl stručně: „Ano, samozřejmě.“ Proč museli skončit lidé, které si předtím chválil, ale už neupřesnil.

Personalistiku vede podnikatelka v lidských zdrojích

Třetí dubnová změna proběhla přímo v Babišově kabinetu, který vede bývalý náměstek z ministerstva vnitra Jan Sixta. Na postu personálního ředitele tu skončil Václav Turko, který měl v minulosti na starosti třeba personální otázky v pražském dopravním podniku. Bylo to v roce 2013, kdy se o interní audit firmy staral nynější Babišův 1. náměstek.

Po Turkovi ale prázdná kolonka nezůstala, jeho práci převzala Libuše Neščáková. Majitelka firmy Lidské zdroje Evropské unie, která vydělává na poradenství ve strategickém managementu, řízení lidských zdrojů a evropských dotací.

Čtěte také: Konflikt na financích. Dva Babišovi náměstci hrozí odchodem

Babiš chystá výměnu náměstků. Tlačí ho státní služba

Šéfredaktor LN dělá za Babiše špinavou práci. ‚Odvolává‘ náměstka