Vloupačky v Německu řídí bossové z dob KGB
Zločinecké brigády
Německý Spolkový kriminální úřad se znepokojením sleduje činnost pevně organizovaných „rusko-euroasijských zločineckých skupin“. Jejich představitelé, mezi nimi i exčlenové KGB, často pocházejí ze zemí bývalého Sovětského svazu, kam na ně německá jurisdikce nedosáhne, informuje Frankfurter Allgemeine.
Spolkový kriminální úřad (BKA) odhaduje, že v současné době je v Německu asi 20 000 lidí, kteří do těchto většinou dobře organizovaných seskupení patří. „Jsou podezřelí ze spáchání části z přibližně 150 tisíc domovních vloupání v loňském roce," říká šéf BKA Jörg Ziercke. V německých věznicích je v současné době kolem 5000 ruskojazyčných vězňů, z nichž mnozí jsou členy větších skupin.
Tyto gangy si Německo rozdělily do 22 pomyslných oblastí, v nichž založily "brigády", které řídí zločinecké akce v oblasti. V těchto mafiánských kruzích se udržují úzké až rodinné vztahy. Je-li člen skupiny zadržen po vloupání nebo chycen při krádeži, může on i jeho rodina počítat s podporou celé zločinecké organizace.
Mezi jejich šéfy jsou podle německého deníku Frankfurter Allgemeine i členové KGB a dalších bývalých zpravodajských služeb Sovětského svazu. Jen v loňském roce se německá policie dostala na stopu 30 zločineckým gangům, které zahrnovaly rodáky z bývalých sovětských republik. Devět z těchto organizovaných skupin vedli Rusové, několik jich bylo pod kontrolou Ukrajinců, Kazachů a také Gruzínců.
Aby mohlo BKA s touto formou trestné činnosti bojovat účinně, chce udržovat co nejužší spolupráci s orgány konkrétních zemí. Kvůli krizi na Ukrajině ale vyšetřovatelé narazili. Dotazy německé policie tak i kvůli zhoršujícím se vztahům Moskvy a Berlína nepadají v současné době na úrodnou půdu.
„Chceme-li bojovat proti takovéto formě organizované trestné činnosti, musí být zachována co nejužší spolupráce německých policejních orgánů se zástupci zemí, odkud členové zločineckých gangů pocházejí,“ řekl šéf BKA. „Teď se ale potýkáme s problémem – krize na Ukrajině, kvůli které jsou vtahy Německa a Ruska napjaté. V současné době nejlépe funguje spolupráce s Gruzií,“ dodal Ziercke.