Duka proti Zemanovi: Peroutka se zachoval pevně

Duka proti Zemanovi: Peroutka se zachoval pevněNOVÉ
Domov

'Nehledejme kličky'

Echo24

 

Do diskuse o Ferdinandu Peroutkovi, kterého očernil prezident Miloš Zeman a jeho mluvčí Jiří Ovčáček, se vložil pražský arcibiskup, kardinál Dominik Duka. Pochválil známého novináře, že se vždy zachoval pevně, byť nezná všechny jeho texty. „Měli bychom si uvědomit: komu čest, tomu čest a neměli bychom hledat v těch minulých dobách nějaké kličky,“ uvedl Duka podle serveru Hlídacípes.org.

Primas český tato slova o Peroutkovi pronesl v Brně na zahájení výstavy s názvem Život ve stínu šibenice.

„Když čteme například jeho Budování státu či další texty, víme, kdo Peroutka byl. Myslím, že v tomto případě došlo k nešťastné, řekl bych, souhře,“ cituje hlavu české katolické církve Hlídacípes.org.

Nepřímo tak kritizuje vyjádření prezidenta Miloše Zemana, který Peroutku před nedávnem obvinil z nadbíhání Hitlerovi, když mu přisuzuje autorství dosud nenalezeného článku „Hitler je gentleman“.

Duka podle serveru připomněl, že při oslavách Hitlerových narozenin všechny církevní i necírkevní časopisy musely uveřejnit gratulaci. A někdo ji musel napsat. „Peroutka se však vždy zachoval pevně,“ poznamenal kardinál.

„Měli bychom si uvědomit: komu čest, tomu čest a neměli bychom hledat v těch minulých dobách nějaké kličky,“ dodal.

Výstava Život ve stínu šibenice v Křížové chodbě Nové radnice v Brně připomíná výjimečné osobností našich moderních dějin, z nichž jedním je právě i Ferdinand Peroutka.

Čtěte také: Ovčáček se už omluvil. Kdy se omluví Peroutka?

Přetížený soud: na kauzu Peroutka dojde až na podzim

Související články