Reportéři New York Times získali tři Pulitzerovy ceny

Prestižní ceny

Reportéři New York Times získali tři Pulitzerovy cenyAKTUALIZOVÁNO 1
Svět
Sdílet:

Za sérii článků o domácím násilí na ženách získal hlavní Pulitzerovu cenu list The Post and Courier vycházející v americkém státě Jižní Karolína. V porovnání jednotlivých médií nejvíce uspěli reportéři a fotografové deníku The New York Times, kteří získali ceny ve třech kategoriích. Za prózu obdržel ocenění americký romanopisec Anthony Doerr. Výsledky dnes oznámili porotci z newyorské Columbijské univerzity.

Cenu za službu veřejnosti, která je hlavní kategorií Pulitzerových cen, vynesla jihokarolínskému listu série textů nazvaná „Dokud nás smrt nerozdělí“, v níž autoři hledají odpověď na otázku, proč právě jejich stát patří mezi ty, kde umírá v důsledku domácího násilí nejvíce žen v USA.

Nejznámější newyorský deník si pak odnesl ceny za mezinárodní reportáže a feature fotografie – obě za popis šíření epidemie eboly v zemích západní Afriky. Třetí ze svých cen získal list za investigativní reportáž o vlivu lobbistů na americké kongresmany a justici.

V kategorii domácích reportáží zvítězil deník The Washington Post za odhalení pozadí práce a pochybení Tajné služby, která se při ostraze Bílého domu dopustila řady omylů. Cenu za rychlou zpravodajskou fotografii si odnesl tým deníku St. Louis Post-Dispatch za rychlé a kvalitní fotografické pokrytí atmosféry ve Fergusonu, kde loni po smrti černocha rukou bělošského policisty vypukly nepokoje.

Cenu za komentáře získala Lisa Falkenbergová z listu Houston Chronicle za své sloupky o pochybeních justice. Mezi kritiky vybrala porota práci Mary McNamarové z Los Angeles Times.

Románovou kategorii ovládl jednačtyřicetiletý Doerr se svým druhým románem All the Light We Cannot See (Všechno to světlo, které nevidíme) z roku 2014. Porota na knize zachycující dobu druhé světové války ocenila mimo jiné to, že popisuje paralelní příběhy slepé francouzské dívky a mladého německého vojáka a „odhaluje lidskou přirozenost a dvojznačnou moc technologií“.

Nejlepším divadelním kusem se stala hra amerického dramatika a scénáristy Stephena Adlyho Guirgise Between Riverside and Crazy, která je existenciální černou komedií o vysloužilém policistovi. V kategorii historických knih byla oceněna práce Elizabeth A. Fennové o domorodém severoamerickém kmeni Mandanů. Nejlepším básníkem se stal Gregory Pardio za sbírku Digest.

Univerzitní porota ceny uděluje na doporučení předních novinářů a dalších osobností. V každé kategorii dostane vítěz 10.000 dolarů (přes 255.000 Kč). Výjimkou je hlavní kategorie za službu veřejnosti, která je oceněna zlatou medailí. 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz