Uzavřené mozky. Studenti odmítli šéfku MMF
Z míst, která měla být epicentry intelektuální svobody a otevřené debaty, se stávají myšlenková ghetta, do nichž se peticemi zakazuje vstup těm, kdo nemají ty naše správné názory.
Francouzská šéfka Mezinárodního měnového fondu měla pronést tuto neděli přednášku na Smith College v americkém Massachusetts. Zmíněná škola sama sebe definuje jako dámskou college svobodných umění. Původní profesí špičková finanční právnička a první ministryně financí ve francouzské historii je bezpochyby jednou z nejmocnějších žen světa. Na vrchol se dostala bez feministických řečí a klišé.
Na Smithově škole ale nepromluví. Přes pět set studentů podepsalo petici proti její návštěvě, a Lagardeová rozumně vycouvala z prostředí, kde není vítána. Petenti se ohánějí tím, že její vystoupení by „bylo podporou Mezinárodního měnového fondu, který jde přímo proti základním hodnotám Smith College, jimiž je rovnosti žen bez ohledu na rasu, etnikum a třídu.“
Studentští aktivisté se hájí tak pokrytecky, že přitom ani nedokáží skrýt skutečné motivy. „Nejsme proti debatě. Ale stále dokola posloucháme jen názory jedné strany,“ říká dvaadvacetiletá petentka Naomi Marumová. Pak následuje pár dalších frází o rozpínavosti globálního kapitálu, za jehož ztělesnění Lagardeovou považují. Ve všech těch kličkách je jasně slyšet: nechceme ji poslouchat.
Intolerance, vytěsňující názory, které nejsou v souladu s progresivistickým proudem, ovládajícím akademické kruhy, sílí. Greg Lukianoff, prezident Nadace pro individuální práva ve vzdělávání, která sleduje svobodu slova na univerzitách, upozorňuje, že v letech 1987 až 2008 se podepisovalo 48 petic, 21 přednášejících to nakonec vzdalo. Od roku 2009 dodnes je těch petic už 95, z nich 39 dosáhlo svého. Jen za poslední dobu zrušila pod tlakem petentů přednášku na Rutgers University bývalá americká ministryně zahraničí a poradkyně pro národní bezpečnost Condoleezza Riceová. Brandeisova univerzita vycouvala z plánu dát čestný doktorát lidskoprávní aktivistce Ayaan Hirsi Aliové, jedné z předních kritiček poměrů v islámských zemích.
To, jak se ti, kdo nejsou vybaveni těmi správnými progresivistickými názory v univerzitním prostředí, cítí, popsal profesor Lennart Bengtsson, člen akademické rady Společnosti pro klimatickou změnu (GWPF). Zastupoval v ní známý britský think-tank bývalého ministra financí Nigela Lawsona, který převládající teorii o globálním oteplování zpochybňuje. „V posledních dnech jsem byl pod tak obrovským skupinovým tlakem z celého světa, který se pro mě stal nesnesitelným. Pokud by to pokračovalo, nebudu schopný normálně pracovat a dokonce začnu mít strach o své zdraví.“ napsal v rezignaci.
Pro nás to není akademická debata z jiného konce světa. Intelektuální modernismus se velmi rychle šíří. Už dnes jsou vidět zárodky netoleranci k jiným než progresivním názorům, ať už jde o klimatické změny, práva menšin nebo o evropskou integraci, ve veřejnoprávních médiích i na řadě univerzit.