‚Kolosální vláda oligarchy‘. Bude se hlasovat o nedůvěře kabinetu

‚Kolosální vláda oligarchy‘. Bude se hlasovat o nedůvěře kabinetuAKTUALIZUJEME
Domov

Filip Nachtmann

TOP 09, ODS a hnutí Úsvit vyvolají v příštích dnech hlasování o vyslovení nedůvěry vládě. Zástupci opozičních stran to oznámili na společné tiskové konferenci s tím, že potřebný počet podpisů pro mimořádnou schůzi už sesbírali. Důvodem k hlasování o nedůvěře vládě je postup koaličních poslanců, kteří oproti dřívějším vyjádřením šéfa ANO Andreje Babiše neukončili daňovou podporu biopaliv. Podle opozice tak Babišovu Agrofertu přihráli pět miliard korun.

V tomto funkčním období sněmovny půjde o vůbec první hlasování o vyslovení nedůvěry vládě. Je to také poprvé, kdy TOP 09 a ODS přizvala ke společnému postupu poslance hnutí Úsvit.

„Střet zájmů Andreje Babiše je kolosální a bezostyšný. Babiš veřejně prohlásil, že souhlasí se zrušením podpory biopaliv. Pak jsme byli včera svědky toho trapného divadla, které nemá s politickou kulturou nic společného. Jsou jen tři možnosti – buď pan vicepremiér opět plácal, nebo nemá pod kontrolou vlastní poslanecký klub, nebo opět realizoval své ekonomické zájmy na úkor celé země,“ prohlásil šéf ODS Petr Fiala.

Čtěte také: ‚Faltýnku, lžeš.‘ Lidovci chtějí od lídra ANO omluvu za biopaliva

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg dodal, že jeho samotného postup koaličních poslanců nepřekvapil a že sledují pouze prospěch jedné soukromé firmy, tedy Agrofertu Andreje Babiše: „Vláda oligarchy v této zemi sahá k poměrům, které jsou obvyklé ve státě na východ od nás.“

„To, co dělá tato vláda, považujeme za tak nebezpečné, že tomu nemůžeme přihlížet. Těšíme se na to, jak pan premiér bude obhajovat tento v zahraničí neobvyklý střet zájmů jednoho člověka,“ říká Fiala.

TOP 09, ODS a hnutí Úsvit zatím sehnali potřebných 50 podpisů pro svolání mimořádné schůze. K vyslovení nedůvěry vládě je potřeba 101 hlasů. To opozici připomněl i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), podle kterého jde jen o plané gesto. „Pokud jde o biopaliva, opozice pokrytecky kritizuje pravidla, která sama zaváděla a podporovala. Naopak, naše návrhy omezují i v této oblasti prostor pro podvody a daňové úniky,“ prohlásil také premiér.

„Opozice určitě umí počítat do 101 a já pevně doufám, že se včera všichni občané dívali na jednání Poslanecké sněmovny a měli z toho nějaký pocit. Myslím, že je to jen další příležitost na to, aby nás pan Kalousek a opozice zdržovala od práce. Já nemůžu dělat práci ministra, protože opozice dělá všechno proto, aby nám zabránila v přijímání zákonů,“ okomentoval snahu opozice ministr Babiš.

Tři opoziční strany se rozhodly pro hlasování o vyslovení nedůvěry po vyhroceném středečním jednání sněmovny. Hnutí ANO totiž navzdory dřívějším prohlášením Andreje Babiše společně s koaličními sociálními demokraty a lidovci nehlasovalo pro ukončení daňového zvýhodnění biopaliv. Právě biopaliva tvoří velkou část Babišova byznysu. 1. místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek poté koalici označil za lháře a korupčníky.

Čtěte také: Konec biopaliv neprošel. Babiš dál musí poslouchat ‚Kalouskovy lži‘

‚Jste korupčníci!‘ ‚Táhne to z něj.‘ Biopaliva zažehla přestřelku

„My do toho jdeme společně přesto, že nemáme dost hlasů na vyslovení nedůvěry, protože to, co dělá tato vláda, považujeme za tak nebezpečné, že tomu nemůžeme přihlížet. Těšíme se na to, jak pan premiér bude obhajovat tento v zahraničí neobvyklý střet zájmů jednoho člověka,“ přidal ještě Fiala.