‚Faltýnku, lžeš.‘ Lídr ANO se musel omluvit lidovcům

VYHROCENÉ VZTAHY V KOALICI

‚Faltýnku, lžeš.‘ Lídr ANO se musel omluvit lidovcůmAKTUALIZOVÁNO
Předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek Foto: Foto: Jan Zatorsky, ECHO24.cz
Domov

Jan Kálal

Nejmenší vládní straně už došla trpělivost s chováním jejich silnějšího partnera. Lidovci vystartovali na šéfa poslanců a 1. místopředsedu ANO Jaroslava Faltýnka. Podle předsedy zákonodárců KDU-ČSL Jiřího Miholy lhal, když svedl hlasování o pokračování podpory biopaliv na koaliční partnery.

Faltýnkův výrok byl podle lidovců alibistický a chtěli proto slyšet veřejnou omluvu. Dočkali se jí nakonec ve čtvrtek odpoledne. Vůči ANO se ohradili i sociální demokraté, jejich rétorika byla ale výrazně mírnější. Opoziční TOP 09, ODS a Úsvit kvůli biopalivům a sporům v koalici vyvolají hlasování o nedůvěře vlády.

Čtěte také: ‚Kolosální vláda oligarchy‘. Bude se hlasovat o nedůvěře kabinetu

ANO nejdřív prosazovalo, aby vysokoobsahová biopaliva měla v České republice podporu i po 30. červnu letošního roku. Potom vicepremiér a předseda hnutí Andrej Babiš veřejně ohlásil názorový obrat: program daňových úlev pro biopaliva má skončit a poslanci ANO to ve sněmovně podpoří. Babiš si od změny sliboval, že utne výhrady šéfa poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska. Kalousek totiž opakovaně připomínal, že podpora biopaliv v dalších letech přihraje Babišovu Agrofertu pět miliard korun.

Faltýnek: „Koaliční partneři nás požádali, abychom drželi vládní návrh, který počítá s podporou vysokoobsahových biopaliv, abychom plnili závazky vůči Evropské unii, a proto jsme ctili stanovisko našich dvou koaličních partnerů.“

Jenže pak přišlo středeční hlasování ve sněmovně a veřejnost se nestačila divit. Pro návrh poslance ANO Karla Raise, který měl Babišovu vizi vtělit do české legislativy, hlasovali jen tři poslanci tohoto hnutí. S vysvětlením návratu na původní pozici přišel předseda poslanců ANO Faltýnek.

„Protože hnutí ANO je součástí vládní koalice a kolegové ze sociální demokracie a KDU-ČSL trvali na tom, abychom takto hlasovali, to je všechno,“ řekl po hlasování. „Koaliční partneři nás požádali, abychom drželi vládní návrh, který počítá s podporou vysokoobsahových biopaliv, abychom plnili závazky vůči Evropské unii, a proto jsme ctili stanovisko našich dvou koaličních partnerů,“ schoval se Faltýnek za sociální demokraty a lidovce.

Čtěte také: Konec biopaliv neprošel. Babiš dál musí poslouchat ‚Kalouskovy lži‘

‚Jste korupčníci!‘ ‚Táhne to z něj.‘ Biopaliva zažehla přestřelku

Mihola: Pokud je Faltýnek slušný, omluví se

Na vysvětlení předsedy poslanců ANO ale nepřistoupila sněmovní opozice, ale dokonce ani zbylí dva partneři ve vládě. „Je to lež,“ uvedl šéf zákonodárců KDU-ČSL Mihola. Svého koaličního kolegu vyzval, ať jmenovitě řekne, kteří lidovečtí poslanci ho k takovému hlasování vyzývali. „Jinak očekávám, že jako slušný člověk, kterým jistě je, se poslancům KDU-ČSL veřejně v médiích omluví,“ zmínil Mihola.

„ANO by mělo přestat řešit svůj mediální obraz schováváním se za koaliční partnery a převzít odpovědnost za svá politická rozhodnutí,“ přidal se s kritikou předseda poslanců ČSSD Roman Sklenák. Podobně se vyjádřil i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). „My jsme nikoho o nic nežádali, my jsme pouze informovali koaliční partnery, že budeme hlasovat pouze pro ten návrh, který předložila vláda, protože si nejsme jisti, k čemu povedou pozměňovací návrhy, které byly předloženy,“ řekl novinářům. Sociální demokraté ale omluvu od Faltýnka žádat nebudou.

Faltýnek: Lidovcům jsem se omluvil

Mihola u Faltýnka nejdřív nepochodil. „Říkal jsem mu to i osobně, byl jsem za ním ještě ve středu ve sněmovně. Tvářil se, jako by to neřekl,“ uvedl pro ECHO24.cz předseda poslanců KDU-ČSL na Faltýnkovu adresu.

Šéf poslanců ANO věc komentoval na tiskové konferenci, kde vystoupil i s Andrejem Babišem. „Dohodl jsem se s panem Miholou, který nebyl na jednání koaliční rady, že navštívím ve čtvrtek poslanecký klub KDU-ČSL, kde se pokusím zrekapitulovat a zrekonstruovat jednání koaliční rady,“ uvedl, aby dodal: „Tam jsme se dohodli, že jsme vládní koalice, která drží koaliční smlouvu. Že budeme prosazovat společný koaliční návrh, což je vládní návrh, a proto nepodpoříme žádný pozměňovací návrh. Ani pozměňovací návrh našeho kolegy, pana poslance Raise.“

Faltýnek a Mihola se pak před novináři objevili ve čtvrtek odpoledne. „Nevím, jestli to lze vnímat jako lež. Ale omluvil jsem se partnerům z KDU-ČSL a upřesnil jsem formulaci, jak jsem to konkrétně řekl,“ řekl šéf poslanců ANO. „Mohu potvrdit, že jsme si věci vysvětlili a uvedli na pravou míru. Vnímám to jako vstřícné gesto kolegy Faltýnka. Ale trvám na tom, že nastala chyba a do médií byla vpuštěna mylná, nepravdivá informace, na kterou jsem musel reagovat jednoznačně,“ přidal se předseda zákonodárců KDU-ČSL.