1 VYHROCENÉ VZTAHY V KOALICI

‚Faltýnku, lžeš.‘ Lídr ANO se musel omluvit lidovcům

AKTUALIZOVÁNO

Témata: , , ,

Nejmenší vládní straně už došla trpělivost s chováním jejich silnějšího partnera. Lidovci vystartovali na šéfa poslanců a 1. místopředsedu ANO Jaroslava Faltýnka. Podle předsedy zákonodárců KDU-ČSL Jiřího Miholy lhal, když svedl hlasování o pokračování podpory biopaliv na koaliční partnery.

Faltýnkův výrok byl podle lidovců alibistický a chtěli proto slyšet veřejnou omluvu. Dočkali se jí nakonec ve čtvrtek odpoledne. Vůči ANO se ohradili i sociální demokraté, jejich rétorika byla ale výrazně mírnější. Opoziční TOP 09, ODS a Úsvit kvůli biopalivům a sporům v koalici vyvolají hlasování o nedůvěře vlády.

Čtěte také: ‚Kolosální vláda oligarchy‘. Bude se hlasovat o nedůvěře kabinetu

ANO nejdřív prosazovalo, aby vysokoobsahová biopaliva měla v České republice podporu i po 30. červnu letošního roku. Potom vicepremiér a předseda hnutí Andrej Babiš veřejně ohlásil názorový obrat: program daňových úlev pro biopaliva má skončit a poslanci ANO to ve sněmovně podpoří. Babiš si od změny sliboval, že utne výhrady šéfa poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska. Kalousek totiž opakovaně připomínal, že podpora biopaliv v dalších letech přihraje Babišovu Agrofertu pět miliard korun.

Faltýnek: „Koaliční partneři nás požádali, abychom drželi vládní návrh, který počítá s podporou vysokoobsahových biopaliv, abychom plnili závazky vůči Evropské unii, a proto jsme ctili stanovisko našich dvou koaličních partnerů.“

Jenže pak přišlo středeční hlasování ve sněmovně a veřejnost se nestačila divit. Pro návrh poslance ANO Karla Raise, který měl Babišovu vizi vtělit do české legislativy, hlasovali jen tři poslanci tohoto hnutí. S vysvětlením návratu na původní pozici přišel předseda poslanců ANO Faltýnek.

„Protože hnutí ANO je součástí vládní koalice a kolegové ze sociální demokracie a KDU-ČSL trvali na tom, abychom takto hlasovali, to je všechno,“ řekl po hlasování. „Koaliční partneři nás požádali, abychom drželi vládní návrh, který počítá s podporou vysokoobsahových biopaliv, abychom plnili závazky vůči Evropské unii, a proto jsme ctili stanovisko našich dvou koaličních partnerů,“ schoval se Faltýnek za sociální demokraty a lidovce.

Čtěte také: Konec biopaliv neprošel. Babiš dál musí poslouchat ‚Kalouskovy lži‘

‚Jste korupčníci!‘ ‚Táhne to z něj.‘ Biopaliva zažehla přestřelku

Mihola: Pokud je Faltýnek slušný, omluví se

Na vysvětlení předsedy poslanců ANO ale nepřistoupila sněmovní opozice, ale dokonce ani zbylí dva partneři ve vládě. „Je to lež,“ uvedl šéf zákonodárců KDU-ČSL Mihola. Svého koaličního kolegu vyzval, ať jmenovitě řekne, kteří lidovečtí poslanci ho k takovému hlasování vyzývali. „Jinak očekávám, že jako slušný člověk, kterým jistě je, se poslancům KDU-ČSL veřejně v médiích omluví,“ zmínil Mihola.

„ANO by mělo přestat řešit svůj mediální obraz schováváním se za koaliční partnery a převzít odpovědnost za svá politická rozhodnutí,“ přidal se s kritikou předseda poslanců ČSSD Roman Sklenák. Podobně se vyjádřil i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). „My jsme nikoho o nic nežádali, my jsme pouze informovali koaliční partnery, že budeme hlasovat pouze pro ten návrh, který předložila vláda, protože si nejsme jisti, k čemu povedou pozměňovací návrhy, které byly předloženy,“ řekl novinářům. Sociální demokraté ale omluvu od Faltýnka žádat nebudou.

Faltýnek: Lidovcům jsem se omluvil

Mihola u Faltýnka nejdřív nepochodil. „Říkal jsem mu to i osobně, byl jsem za ním ještě ve středu ve sněmovně. Tvářil se, jako by to neřekl,“ uvedl pro ECHO24.cz předseda poslanců KDU-ČSL na Faltýnkovu adresu.

Šéf poslanců ANO věc komentoval na tiskové konferenci, kde vystoupil i s Andrejem Babišem. „Dohodl jsem se s panem Miholou, který nebyl na jednání koaliční rady, že navštívím ve čtvrtek poslanecký klub KDU-ČSL, kde se pokusím zrekapitulovat a zrekonstruovat jednání koaliční rady,“ uvedl, aby dodal: „Tam jsme se dohodli, že jsme vládní koalice, která drží koaliční smlouvu. Že budeme prosazovat společný koaliční návrh, což je vládní návrh, a proto nepodpoříme žádný pozměňovací návrh. Ani pozměňovací návrh našeho kolegy, pana poslance Raise.“

Faltýnek a Mihola se pak před novináři objevili ve čtvrtek odpoledne. „Nevím, jestli to lze vnímat jako lež. Ale omluvil jsem se partnerům z KDU-ČSL a upřesnil jsem formulaci, jak jsem to konkrétně řekl,“ řekl šéf poslanců ANO. „Mohu potvrdit, že jsme si věci vysvětlili a uvedli na pravou míru. Vnímám to jako vstřícné gesto kolegy Faltýnka. Ale trvám na tom, že nastala chyba a do médií byla vpuštěna mylná, nepravdivá informace, na kterou jsem musel reagovat jednoznačně,“ přidal se předseda zákonodárců KDU-ČSL.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.