OSN spočítala zločiny islamistů: masové vraždy, únosy, zotročování žen
Islámský stát
Islámští radikálové se v Iráku dopouštějí válečných zločinů a zločinů proti lidskosti. Ve své zprávě to ve čtvrtek konstatoval Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva. K zločinům řadí masové vraždy, únosy a zotročování žen a dívek a využívání dětí k bojovým operacím.
Zpráva se podle agentury Reuters opírá o výpovědi 500 svědků. Uvádí se v ní také, že při náletech irácké armády na islamisty zahynuli rovněž civilisté, protože zasaženy byly školy nemocnice a celé vesnice. I toto je způsob boje, který je v rozporu s mezinárodním právem.
Dokument o 29 stranách popisuje případy, které se v Iráku odehrály mezi 6. červencem a 10. zářím. "Rozsah násilí, jehož se dopouští Islámský stát a jeho spojenci, je neuvěřitelný. Lze je považovat za válečné zločiny a zločiny proti lidskosti," řekl vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn.
Čtěte více: Svatba ďábla a židovské nevěsty. Irácká TV paroduje islamisty
Zvláštní vyslanec OSN v Iráku Nikolaj Mladenov, který autory zprávy koordinoval, hovořil o "ohromující paletě" případů porušení lidských práv na severu Iráku. IS podle něj útočí systematicky a rozsáhle na civilisty a civilní infrastrukturu a dopouští se vražd i násilí, přičemž nevynechává ženy ani děti. "Záměrně se útočí na odlišné etnické a náboženské skupiny obyvatel ve snaze je vytlačit z oblastí kontrolovaných IS," stojí v textu zprávy.
O život přišlo 9300 lidí
IS letos vyhlásil na severu Iráku a Sýrie chalífát a do boje proti němu se už zapojilo několik zemí. Od začátku roku přišlo v Iráku o život přes 9300 civilistů a zraněno bylo přes 17.000 osob, přitom polovina z nich od léta, kdy IS začal obsazovat irácký sever. Podle odhadu americké tajné služby má IS k dispozici kolem 31.000 bojovníků.
Skupina svou brutalitu sama vystavuje na odiv v podobě videí zachycujících například vraždy rukojmí. Zpráva OSN připomíná masakr, při němž v jediném dni - 12. června - IS zabila 1500 iráckých vojáků a policistů v provincii Saláhaddín. Těla ale zatím nikdo nevyzvedl, takže přesný rozsah tohoto maskaru znám není. Nepochybuje se ale o tom, že členové IS vyvedli ze základny poblíž Tikrítu zajaté a odzbrojené vojáky a brance a pak je postříleli. Záběry tohoto činu se pak objevily na internetu.
Čtěte více: Atentátník zaútočil před školou v Homsu, zabil přes 40 dětí
Zpráva dále konstatuje mimořádnou brutalitu IS vůči ženám a dokládá to na případech útoků a zabití lékařek, právniček a dalších. V srpnu skupina zajala v severoirácké provincii Ninive 500 žen. Z nich "asi 150 svobodných dívek a žen, především příslušnic komunity jezídů a křesťanů, bylo převezeno do Sýrie a tam předáno bojovníkům IS jako odměna nebo jako sexuální otrokyně," uvádí se ve zprávě.
Aby západ rozuměl
Islámský stát je skupina sunnitských bojovníků, která si nejprve říkala Džamáa at-Tavhíd, čemuž mohlo rozumět pouze místní obyvatelstvo. V překladu je to skupina pro monoteismus a boj. Skupina s názvem nebyla spokojená a brzy sáhla ke geografickému vymezení Bilád ar-Ráfidín, tedy mezi řekami, což je odkaz na někdejší Mezopotámii. I to nebylo o moc jasnější, takže přišlo určení "v Iráku a Levantě", z čehož vznikla anglická zkratka ISIL. I Levanta je ale archaický termín, který anglicky hovořícím moc neříká. Takže nakonec zůstal jenom Islámský stát.