Ceny pro ty, kteří mají odvahu pomáhat
Ceny Floccus 2016
Zajímavou zakázku nedávno realizoval sklář Lukáš Stejskal ze Skalice u České Lípy. Pomocí vodního paprsku vyvrtával do devíti skleněných koulí otvory symbolizující křehký stonek a chmýří semínka pampelišky. Každá koule takových stébel se semínky obsahuje 17 a spolu s Lukášem Stejskalem se na konečné podobě objektu podílelo několik dalších lidí.
„Ve sklářství není technika vodního paprsku ojedinělá, běžně se ale nepoužívá při vrtání neprůchozích otvorů. Právě vodním paprskem jsem dosáhl specifického uzavírání otvorů uvnitř koule do špičky,“ říká Lukáš Stejskal.
Práce s vodním paprskem je přitom jednou z řady činností, které skleněnou sošku dostávají do finální podoby. Nejprve se ve sklárně vyrobená koule zabrousí, aby měla své dno. Následně začíná vyvrtávání 17 jamek, které se poté pomocí diamantového kuželového vrtáku rozbrušují. I zdánlivé drobnosti mohou celý proces výroby zmařit. Třeba když je vodní lázeň, v níž se sklo ochlazuje při vrtání, příliš studená, zahřívané sklo začíná praskat. V třetí fázi dostává kouli do rukou brusič, jenž na různých typech kotoučů jamky rozleští, aby získaly svůj lesk a hranu. Celá koule se následně musí znovu přeleštit. Během celého procesu výroby je nutné sklo pravidelně čistit injekční stříkačkou a odsát z otvorů vodu. Přesná práce trvá hodiny a na jejím konci je objekt určený pro držitele Ceny Floccus.
Sošku si objednala u skláře Nadace České spořitelny, která ji uděluje jako cenu lidem i organizacím s odvahou pomáhat druhým. Chmýří pampelišky symbolizující Cenu Floccus je pak návrhem studia Toman Design, které motiv dívky rozfoukávající pampeliškové chmýří vymyslelo a navrhlo také budoucí podobu Ceny Floccus.
Nadace České spořitelny ceny udělila nejen organizacím, ale také jednotlivcům, kteří pomáhají spoluobčanům na okraji společnosti. Veřejnost vybrala v internetovém hlasování Diakonii ČCE – Středisko v Myslibořicích, které poskytuje v kraji Vysočina sociální služby pro seniory, osoby se zdravotním postižením a nabízí ambulantní a terénní pečovatelskou službu.
Zaměstnanci České spořitelny nominovali projekt hospicové péče Oblastní charity Hradec Králové, který umožňuje lidem setrvat ve svém přirozeném prostředí domova co nejdéle i na sklonku života.
Odborná porota vybrala tři organizace z oblastí, v nichž Nadace ČS působí (péče o seniory, prevence a léčba drogové závislosti, péče o lidi s mentálním postižením). Za respekt a úctu k lidskému životu, především v jeho závěru, obdržel Hospic sv. Jiří cenu v oblasti aktivního a důstojného stáří. Organizaci Proxima Sociale ocenila porota za dlouhodobou prevenci drog a práci s ohroženou skupinou dětí a mladistvých v městské části Prahy 9, 12, 13 a Mladé Boleslavi. Třetím oceněným je sociálně odpovědná činnost organizace Pohoda – společnost pro normální život lidí s postižením. Cenu Floccus získala za poskytování sociálních služeb dospělým lidem s mentálním a kombinovaným postižením a například jejich pracovním uplatněním v kavárně Bílá vrána.
Ocenění odborné poroty si odnesli také jednotlivci. Porota vyzdvihla dlouhodobou práci Jiřího Richtera, výkonného ředitele SANANIMu, Ninu Janyškovou, protidrogovou koordinátorku hl.m. Prahy, a Josefa Suchára, duchovního správce farnosti Neratov.
Právě slova Josefa Suchára při slavnostním ceremoniálu jsou nejvýstižnější charakteristikou náplně Ceny Floccus Nadace České spořitelny. „Odvaha je pro mě krokem do neznáma, kdy obyčejní lidé dělají neobyčejné věci. Pro mě je oceněním, že mohu s lidmi v Neratově být a spolupracovat.“
Východočeskou vísku Neratov charakterizuje její moderně opravený, působivý kostel se skleněnou střechou. Zchátralému kostelu a vysídlené vesnici po roce 1989 vrátil život oceněný rokytnický farář Josef Suchár. Předsevzal si obnovit kostel, poutní tradici i celou ves. Svým nadšením strhával lidí, přesvědčil i několik mladých rodin, aby se do vsi natrvalo přistěhovaly. Ty si ke svým vlastním dětem do pěstounské péče postupně přibraly i opuštěné děti z dětských domovů. V roce 1992 vzniklo Sdružení Neratov, které se kromě obnovy kostela a života ve vsi zaměřuje i na pomoc pěstounským rodinám a lidem s postižením prostřednictvím chráněného bydlení a chráněných dílen.
Laureáti Ceny Floccus 2016
Cena pro organizaci:
Hospic sv. Jiří, Cheb
První mobilní hospic Karlovarského kraje umožňuje lidem umírat doma, přejí-li si to. Úzce spolupracuje s dárci, firmami, církví, nadacemi, městy, médii a dalšími podporovateli. Aktuálně organizace zakládá mobilní hospic v Plzeňském kraji.
POHODA – společnost pro normální život lidí s postižením, Praha
Od roku 1999 poskytuje v Praze a jejím okolí sociální služby pro dospělé lidi s mentálním a kombinovaným postižením a umožňuje jim přijmout odpovědnost za svůj život. Spolupracuje nejen s městskými částmi a klienty zaměstnává v sociálním podniku Kavárna Bílá vrána.
Proxima Sociale, Praha
Zaměřuje se zejména na ohroženou skupinu mladistvých, užívajících nejčastěji tabák, alkohol a marihuanu, provozuje nízkoprahový klub, pracuje v terénu i přímo v rodinách. Od svého vzniku roku 1993 úzce spolupracuje s městskou částí Praha 12 a dalšími městskými úřady.
Zvláštní cena poroty:
QUIP, ČR
Ve svém projektu Black & White se zaměřuje na posilování právního postavení lidí s postižením, zejména mentálním, kteří žijí stále často v ústavech, zbaveni svéprávnosti. Spolupracuje s neziskovými organizacemi a státními institucemi napříč ČR i v zahraničí.
Cena zaměstnanců České spořitelny:
Oblastní charita Hradec Králové
Službou domácí hospicové péče reagovala na potřeby a přání umírajících a jejich blízkých setrvat co nejdéle doma. Úzce spolupracuje s fakultní nemocnicí, dalšími zdravotnickými zařízeními i dobrovolníky a dárci. Pořádá také konference a semináře.
Cena veřejnosti:
Diakonie ČCE – Středisko v Myslibořicích
Její Středisko v Myslibořicích patří na Vysočině k významným poskytovatelům sociálních služeb. Pomáhá hlavně seniorům, osobám se zdravotním postižením nebo demencí. Podílí se na dění v obci a ve farnosti, pro klienty pořádá volnočasové i mezigenerační aktivity.
Cena pro jednotlivce:
Mgr. Nina Janyšková
protidrogová koordinátorka Hl. m. Prahy
„Svými skutky osvědčuje vysokou odbornost, morální zralost a pracovitost. S neutuchající vůlí prosazuje racionální přístup dle principu evidence-based k problematice závislostí, akcentuje humanistický přístup k závislým, nestranně přistupuje ke všem realizátorům protidrogové politiky a vždy jedná s cílem zlepšení situace nejen pro osoby závislé, ale i pro ostatní Pražany, kteří se cítí zneužíváním návykových látek ohroženi.“
Mgr. Jiří Richter
výkonný ředitel z. ú. SANANIM
„Zdánlivě je mužem v pozadí. Jeho hlavním úkolem je provozní a finanční řízení a zajištění dostatku financí pro provoz 14 základních služeb SANANIMu. Na druhé straně již 20 let vyjednává opakovaně s ministerstvy a dalšími donory podmínky podávaných projektů tak, aby byly smysluplné, nevytvářely zbytečnou administrativu a odpovídaly potřebám služeb a klientů. Při tom má inovativní nápady především v oblasti sociálního podnikání.“
Mons. Josef Suchár
duchovní správce farnosti Neratov
„Na počátku 90. let stál u zrodu Sdružení Neratov. On přesvědčil první rodiny, aby se do Neratova přestěhovaly, a na faře poskytoval a poskytuje druhou šanci lidem, kteří v normální společnosti neuspěli. Dodnes se na obnově Neratova aktivně podílí vlastní fyzickou prací i duchovním vedením. Právě díky němu má dnes Neratov 60 stálých obyvatel a místní sdružení přes 100 zaměstnanců, z toho přes 80 s postižením. Josef Suchár je i dlouholetým prezidentem Diecézní charity Hradec Králové, kde se zasazuje o pomoc potřebným.“