Ginsberg králem Majáles. 50 let od závanu svobody
Desetidenní festival
Několik akcí v těchto dnech připomene chvíle plné závanu svobody a radosti, kdy se před padesáti lety stal králem pražského studentského Majálesu beatnický básník Allen Ginsberg. Amerikanisté z Karlovy univerzity připravili k připomínce této události desetidenní festival, který ve středu začal v Knihovně Václava Havla a nabídne přednášky domácích i zahraničních hostů, promítání filmů a happeningy.
Autor legendárního Kvílení Allen Ginsberg se objevil v Československu v roce 1965 zcela neplánovaně, přesto to byl pro místní undergroundovou uměleckou scénu významný okamžik. Ginsberg i jeho tvorba oslavující svobodu byla tehdy nadšeně přijata i pražskými studenty, kteří ho 1. května 1965 vyhlásili králem Majálesu. Jeho protirežimní vyjádření shrnuté v básni Král Majálesu, alternativní tvorba a otevřená homosexualita byla však pro tehdejší režim i přes jisté uvolnění nepřijatelná a básník byl 7. května ze země vyhoštěn.
Katedra amerických studií (KAS) Karlovy Univerzity se rozhodla tuto významnou událost připomenout festivalem Allen Ginsberg Memorial Freedom Festival. „Pokud vám záleží na tom, co se děje v USA a myslíte si, že česko-americké vztahy mají mít i jiné než triumfálně vojenské základy, tak se stavte na festivalu připomínajícím Ginsbergovu návštěvu v Praze,“ zve na akci přední český amerikanista a jeden z organizátorů festivalu Kryštof Kozák.
Festival ve středu zahájil americký historik Ralph Young, který se zabývá disentem v Americe. Majálesový den 1. května se uskuteční v dobovém duchu, nebude tedy chybět alegorický průvod, symbolická volba Krále Majálesu ani čtení z Ginsbergova díla. S osobou Ginsberga úzce souvisí i téma homosexuality, o kterém v dobovém kontextu pohovoří 5. května v Americkém centru lidskoprávní aktivista Carlton Rounds. Ginsbergovu filozofii pak představí Josef Jařab, který se s básníkem několikrát setkal osobně.
Další informace o Ginsbergově pobytu v Praze, o jeho tvorbě a generaci beatniků představí série přednášek na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy 7. května. Festival vyvrcholí 8. května Pražským jarem 2.0, který bude „oslavou svobody a vítězství nad mentálním a fyzickým útlakem v ginsbergovském stylu“, slibují pořadatelé. Program celé akce můžete sledovat ZDE.