Po 25 letech podmínka pro člena StB za bití při výslechu
Pomalá spravedlnost
Pražský městský soud v pondělí potvrdil tříletou podmínku pro bývalého příslušníka komunistické Státní bezpečnosti (StB) Petra Berana, který podle obžaloby zbil sedmnáctiletého Davida Kabzana při výslechu v roce 1989. Rozsudek je tak pravomocný, proti verdiktu lze podat pouze mimořádný opravný prostředek, a to dovolání k Nejvyššímu soudu.
Případ se stal v lednu 1989, kdy se v centru Prahy odehrála série demonstrací proti komunistickému režimu známá jako Palachův týden. Příslušníci StB údajně chtěli od mladíka nátlakem vynutit svědectví potřebné k připravovanému procesu s Václavem Havlem kvůli svolávání lidí na nepovolenou demonstraci.
Bývalý důstojník StB Beran podle obžaloby mladíka při výslechu slovně napadal, vyhrožoval mu a bil jej obuškem po zádech, krku a do hlavy. V kauze figuroval také jeho podřízený Kamil Líbal, který podle spisu výslech zapisoval do protokolu a nečinně přihlížel násilnému jednání nadřízeného. Líbal dostal dvouletou podmínku. Proti rozsudku se na rozdíl od Berana neodvolal, a tak je i jeho trest pravomocný. Beran s rozsudkem nesouhlasil a tvrdil, že se nic takového nestalo. Kauza je podle něj výsledkem msty ze strany odpůrců.
Napadený mladík u výslechu na StB vypověděl, že se demonstrace neúčastnil. Nakonec ale po nátlaku podepsal protokol, který tvrdil něco jiného. Jeho svědectví však bylo pro StB zbytečné, protože u soudu s Havlem uvedl, že byla jeho výpověď vynucena násilím, a nešla tak použít jako důkaz.
Odvolací soud musel zrušit dřívější rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 1 kvůli procesnímu pochybení. Loni v říjnu totiž při vynesení verdiktu nezazněl výrok o vině. Jediný rozdíl proti původnímu rozsudku je zmírnění zkušební doby, a to z pěti let na tři roky.
O vině nebylo pochyb
Podle soudu nebyly pochybnosti o vině, kterou prokázaly svědecké výpovědi a znalecké posudky. Kauza také nebyla ani po 26 letech promlčena, i když podle soudu trestní řízení trvalo neúměrně dlouho. „To nás ale nezbavuje odpovědnosti rozhodnout o trestu. Kdyby to bylo souzeno bezprostředně po změně poměrů, tak by pan Beran odešel s plnou parádou, tedy nepodmíněným trestem odnětí svobody,“ zdůraznil předseda odvolacího trestního senátu Petr Braun.
Beran nesouhlasil ani s pravomocným rozsudkem, stále trval na tom, že soudy pracovaly se špatnými důkazy. „Za 26 let trestního stíhání to chce skutečně náturu, aby to člověk vydržel. Já vám jenom chci říct, že jsem si myslel, že tady proběhla sametová revoluce. Promiňte, ale teď už si to nemyslím,“ řekl se slzami v očích novinářům Beran, když opouštěl soudní síň.
V souvislosti s děním kolem Palachova týdne byl dříve na 2,5 roku vězení pravomocně odsouzen tehdejší tajemník pražských komunistů Miroslav Štěpán. Podle verdiktu zneužil pravomoc, když nařídil použít proti demonstrantům vodní děla a granáty se slzotvorným plynem. V jiném podobném případu loni pravomocně rozhodl pražský městský soud. Potvrdil podmínky pro tři bývalé příslušníky StB, kteří podle obžaloby v červnu 1989 unesli a zbili tehdejšího disidenta Petra Placáka.