Německá fotografka se nechala unést pražskou architekturou
Hned dvě výstavy německé fotografky Sabine Richterové budou příští týden zahájeny v Praze. Nečekané pohledy na pražskou architekturu se naskytnou nejen zájemcům o uměleckou fotografii v prostorách Goethe-Institutu a Zastoupení Svobodného státu Bavorsko. Umělkyně se nechala inspirovat českým městem během čtyř let, které zde strávila.
Německá umělkyně Richterová se zajímá o „neznámost každodennosti“ a v Praze si všímala především zdánlivě obyčejných situací, jejichž zvláštnost spočívá právě v prchavosti zachyceného momentu. Výřezy kubistických fasád tak vnímá jako soběstačné obrazy s materiální přítomností.
Po čtyřech letech od rezidenčního pobytu v Goethe-Institutu se Richter do Prahy vrací. Během dvou souvisejících výstav s názvem Němá řeč, které začínají 27. května, představí svou práci z posledních let.
„Sabine Richterová prozkoumává architektonické dědictví pražské městské krajiny. Svůj zájem přitom věnuje takovým stavebním formám, ve kterých se projevuje epochální proměna k moderně ve spojení se singulárním jazykem formy,“ vysvětlil Jakob Ráček z Goethe-Institutu.
Sabine Richterová se po studiích zaměřila především na fotografii a sochařství. Její díla kladou důraz na vizuální stránku architektury či na práci se světlem. Hledá a nachází nové pohledy na zdánlivě „obyčejné“ objekty. Umělkyně se dlouhodobě věnuje i akademické dráze, a to na Univerzitě Fridricha Alexandra v Erlangen u Norimberku.