Usmíření s Ruskem? Kancléřka Merkelová jeho návrat do G8 vylučuje

G8 je mrtvá, zní z Berlína

Usmíření s Ruskem? Kancléřka Merkelová jeho návrat do G8 vylučujeNOVÉ
Loňské setkání G7 v Bavorsku Foto: Foto: Reuters
2
Svět
Echo24
Sdílet:

Německo nepočítá s opětovným přípojením Ruské federace do skupiny ekonomicky nejsilnějších států světa známých jako G8. Informaci z úřadu kancléřky Angely Merkelové přinesl německý Spiegel. Světové velmoci tak zřejmě i nadále budou zasedat pouze v sedmičlenné sestavě G7.

Rusko se nevrátí k ostatním členům organizace ekonomicky nejvyspělejších států světa, která v současné době funguje jako G7. Tuto informaci sdělil německému týdeníků Spiegel zdroj přímo z německého kancléřství. „G8 je mrtvá,“ potvrdil zdroj z úřadu.

Ruská federace byla z organizace vyloučena po obsazení Krymského poloostrova v roce 2014. Od té doby zasedají ostatní země pouze v modelu G7.

Návratu mezi skupinu ostatních států brání především nesplnění ekonomických podmínek ze strany Ruska. Kromě toho se podobný krok příliš nezamlouvá Spojeným státům americkým.

Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier přitom při své návštěvě Japonska v polovině letošního dubna vyjádřil naději, že by sedmičlenná organizace nemusela zůstat dlouhodobým modelem.

Čtěte také: Putin vyznamenal ‚ruského Sinatru‘. Zpěvák nesmí do EU ani do Ameriky

Skupina nejvyspělejších států světa známá jako G7 se poprvé sešla roku 1975. Od té doby zahrnuje Spojené státy americké, Velkou Británii, Kanadu, Japonsko, Francii, Německo a Itálii. Americký prezident Bill Clinton roku 1997 k jednání přizval i zástupce Ruska a skupina se tak do roku 2014 označovala jako G8.

Čtěte také: Lavrov tvrdě hrozí Švédsku, pokud vstoupí do NATO

Sdílet:

Hlavní zprávy

svet
×

Podobné články