Babiš si privatizuje moc v ČEZ, Sobotka se ho pokouší zastavit.

Komentáře
Lenka Zlámalová
Sdílet:

Ministr financí Andrej Babiš konečně naplno ve veřejném prostoru předvedl své podnikatelské predátorské instinkty, s nimiž proslul při budování Agrofertu. Zatímco u programu svým koaličním partnerům velmi snadno ustupuje, u mocenského ovládání klíčových firem ustupovat odmítá.

Ten kontrast je velmi nápadný. Sociálním demokratům odkýval v koalici většinu jejich priorit: zrušení poplatků v nemocnicích, výraznější zvýšení důchodů, porodné na druhé dítě, daňové bonusy na děti, stropy pro daňové paušály živnostníků. Celkově to státní pokladnu přijde přinejmenším na 20 miliard korun ročně. Pak prohlásil, že souhlas s většinou věcí od něj byla „blbost“. Ve středu ale na vládě pro všechny ty „blbosti“ zvedl on a všichni jeho ministři ruku.

Zarputilost v dělení moci při dohledu nad elektrárenskou firmou ČEZ je úplně jiný příběh. Andrej Babiš minulý pátek na valné hromadě porušil dohodu s Bohuslavem Sobotkou. Do firmy vyslal pět svých lidí, sociálním demokratům nechal zvolit tři a lidovce úplně obešel. Premiér až na poslední chvíli zastavil Babiše v záměru obsadit svým člověkem i křeslo předsedy dozorčí rady. Nakonec ho získal profesor Václav Pačes, jehož tam vyslala ČSSD.

Rozlobení lidovci si vyžádali projednání Babišova manévru v ČEZ na středeční koaliční radě. V úterý před ní se předseda lidovců Pavel Bělobrádek dohodl s Bohuslavem Sobotkou, že půjdou na jednání se společnou tvrdou linií. Vyzvou Andreji Babišovi, aby dva z jeho pěti lidí okamžitě rezignovali a místo nich bude do dozorčí rady jmenován jeden zástupce lidovců a jedno kontrolní křeslo získá opozice. Stejně jako ho měla sociální demokracie za Nečasovy vlády.

Přestože zprávy z večerní koaliční rady měly titulky ve stylu „Babiš prohrál, v ČEZ musí ustoupit.“, obsah byl jiný. „Nemohu potvrdit, že bychom dosáhli stoprocentní shody. Ale dohodli jsme se, že KDU-ČSL navrhne svého zástupce do dozorčí rady ČEZ,"  řekl Bohuslav Sobotka.

Koalice se fakticky nedokázala dohodnout na ničem jiném, než na tom, že Pavel Bělobrádek pošle Andreji Babišovi jméno svého kandidáta. A ministr financí má za úkol vymyslet, jak ho do dozorčí rady dostat. Není ale žádná dohoda na tom, že jeden z pětice babišovců rezignuje a uvolní mu místo. Není ani dohoda na žádném termínu, do kdy se to má stát. Andrej Babiš má, do chvíle než na něj Sobotka s Bělobrádkem skutečně zatlačí, prostor to vysedět a odložit k ledu. Mezitím může v dozorčí radě naplno fungovat pětice jeho vyslanců a nahlížet do všech dokumentů v ČEZ, což dosud nebylo zvykem, a Babiš si to na valné hromadě prosadil.

Některá média dokonce spekulovala, že předseda ANO se pokusí místo svých lidí přimět k rezignace z dozorčí rady některého ze zástupců zaměstnanců. (Dozorčí rada má 12 členů, 8 nominuje stát, 4 zaměstnanci).

Lidovci se ještě v neděli tvářili, že jsou připraveni jít kvůli ČEZ v koalici do ostrého střetu a pohrozit i odchodem z vlády. Pak ale zacouvali v obavách, že by je konflikt kvůli „trafikám“ ve státní firmě poškodil před voliči. Andrej Babiš už teď naplno jede svůj příběh, jak tam dosadil profíky, kteří mají udělat pořádek, zatímco ostatní tam chtějí dostat své straníky. On se prezentuje jako „nový“ člověk, který přišel udělat pořádek. Sobotku s Bělobrádku vykresluje jako bývalé lidi, kteří se nemůžou zbavit svých starých zvyků ovládat státní firmy.

Je to velmi průhledné, ale zároveň účinné. Značná část voličů na Babišovo čištění slyší, přestože protestní hnutí ANO zatím na rozdíl od ČSSD nic neprosadilo. Celá Babišova pětka v ČEZ přitom nejsou žádní nezávislí experti, ale lidé ministrovi financí velmi loajální: jeho první náměstek Lukáš Wagenknecht, úředník ze sekce strategických firem Petr Blažek, první náměstek ministra obrany za ANO Jiří Borovec, člen energetické komise ANO Lubomír Charvát a neúspěšný kandidát ANO ve volbách do sněmovny Jiří Týc.

Jejich vazba na stranu, která je vysílá, je podstatně silnější než má třeba právník Martin Klimpl na lidovce nebo bývalý šéf Akademie věd Václav Pačes, který tam seděl už za Nečasovy vlády, na sociální demokraty.

Zatímco Pavel Bělobrádek ztratil do koaličního střetu kolem ČEZ odhodlání, nabral ho premiér Bohuslav Sobotka. Toho Babišův podraz v ČEZ osobně zasáhl, prý dokonce víc než slavná podzimní lež o tajné schůzce v Lánech, která stála kariéru Michala Haška.

Premiér je teď na tahu. Pokud nepřijde s plánem, jak ministra financí přitlačit, aby z ČEZ vycouval, není Babiš poražený, ale vítěz. Stačí mu jen sedět a nic nedělat. Časem pak přetáhnout na svou stranu dva ze zaměstnanců v dozorčí radě. To mu bude stačit, aby si zvolil si svého nového generálního ředitele ČEZ a dokončil tím privatizaci moci v největší státní firmě.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz