Erdogan jako pes. Turecko si předvolalo německého velvyslance
Karikatura v německé učebnici
Když se někde objeví vtip zamířený na tureckého prezidenta Erdogana, nemá tento státník mnoho smyslu pro humor. Kvůli karikatuře v německé školní učebnici, která prezidenta vyobrazila jako nebezpečného psa, si nechal v Istanbulu předvolat velvyslance SRN.
Německého ambasadora Eberharda Pohla zkontaktovalo turecké ministerstvo zahraničí, aby mu předalo oficiální protest Ankary. Ministerský mluvčí uvedl, že kontroverzní kresba demonstruje rostoucí rasismus a nepřátelství vůči cizincům mezi německými obyvateli, píše německý deník Berliner Zeitung.
Diese Karikatur ist in einem baden-württembergischen Schulbuch abgedruckt. #Erdogan klagt. #Karikaturenstreit pic.twitter.com/SZpFjfPAyA
— Frank Hertel (@FrankHertel1) 4. Listopad 2014
Na obrázku s názvem „50 let Turků v Německu: Úspěšné dějiny“ je vyobrazen turecký prezident Recep Tayyip Erdogan jako vrčící pes, který pravděpodobně chrání turecký stánek s občerstvením umístěný v německých Alpách.
Turecké ministerstvo zahraničí uvedlo, že karikatura uráží jak Erdogana, tak Turky žijící v Německu. „V demokracii není žádný prostor pro vyvolávání předsudků, nenávisti ve společnosti, nepřátelství k cizincům nebo islamofobii,“ stojí v jeho prohlášení.
Karikatura se poprvé objevila v roce 2011 v německých novinách Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung. Posléze byla otištěna v gymnaziální učebnici, která se ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko používá pro výuku společenských věd. A právě to Turecku vadí.
Není to poprvé, co Erdogan žene k zodpovědnosti lidi spojené s karikaturami jeho osoby, několik takových dokonce stanulo před soudem. V reakci na prezidentovy kroky spustili umělci na Twitteru proti prezidentovi kampaň pod hashtagem #Erdogancaricature, která stále trvá.
Love this one :D RT @briancartoon: In your face Erdogan #erdogancaricature pic.twitter.com/ygJI9qVjBc
— Capulcu Tonella (@diehimbeertonis) 24. Říjen 2014
Stávající situaci v Turecku kritizuje i Evropská Unie, jež poukazuje na omezování práva projevu a svého východního souseda vybízí k reformám.