Hanba a výkaly. V kinech je film, jak hrdinná FIFA bojuje s korupcí
Na premiéru přišli dva lidé
V Los Angeles měl v pátek americkou premiéru film pojednávající o historii Mezinárodní fotbalové federace FIFA, která z většiny zaplatila i jeho vznik. Do kina na francouzský snímek „United Passions“ (v česku prezentovaný pod názvem F2014) dorazili pouze dva diváci. Jednatřicetiletý novinář ze zvědavosti a druhým byl dvaašedesátiletý fanoušek fotbalu.
Snímek je kontroverzní zejména v tom, že zatímco FIFA se potýká s největším korupčním skandálem ve své historii, ve filmu její šéf Sepp Blatter v podání britského herce Tima Rotha proti korupci bojuje.
Čtěte také: To byla jízda! Takhle si žil funkcionář FIFA
‚Fotbalový Santa Claus‘: Bral jsem úplatky za volbu JAR i Francie
Výroba filmu, v němž se představí další známí herci jako Sam Neill či Gérard Depardieu, vyšla na 24 milionů eur (asi 658 milionů korun), z toho 20 milionů eur zaplatila FIFA.
Zámořská média poukazují na podivné načasování premiéry. Ačkoli film se již vysílal před rokem na festivalu v Cannes, v USA ho začínají promítat devět dní po vypuknutí korupční aféry.
Těsně před kongresem FIFA v Curychu švýcarští vyšetřovatelé na žádost amerických úřadů zadrželi sedm funkcionářů FIFA podezřelých z korupce, mezi nimi i dva místopředsedy Jeffreyho Webba z Kajmanských ostrovů a Eugenia Figuereda z Uruguaye. Přesto byl Blatter znovuzvolen, jenže pod tlakem dal čtyři dny nato svou funkci k dispozici.
Čtěte také: Blattera vyšetřuje americká FBI. Proto skončil?
Korupce-nekorupce. Blatter v čele FIFA, soupeř to vzdal
Film sklidil i velmi ostrou kritiku. „Je to jeden z nejnekoukatelnějších filmů poslední doby, který se nečestně snaží přikrášlit obraz korporace, že to není ani k smíchu,“ napsal kritik Daniel Gold z New York Times. Brit Jordan Hofman z The Guardian nazval film „hanbou“ a „výkalem“.