1

28. říjen není Zemanův svátek, vzkazují univerzity

,

Několik dnů před slavnostním udílením vyznamenání u příležitosti 28. října na Hradě je jasné, že se ceremoniál ani letos neobejde bez kontroverzí. 

Nad skutečností, že prezident Miloš Zeman opět nepozval dva rektory, se kterými se dostal v minulosti do sporu, vyjádřili své hluboké znepokojení i představitelé vysokých škol. "Je to svátek České republiky, nikoliv Miloše Zemana, glosoval předseda Rady vysokých škol Jakub Fischer.

Pozvánku letos znovu nedostali rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek a jeho kolega z Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer, kteří v minulosti měli s prezidentem Zemanem spor. Česká konference rektorů to v úterním prohlášení označila za nedůstojné a předsednictvo Rady VŠ vyjádřilo souhlasné stanovisko s jejím postojem.

Čtěte také: Koho vyznamená Zeman? Podle ČT i režiséry Renče a Sedláčka

Řada pozvaných rektorů se ceremoniálu, který bude v úterý na Hradě, nezúčastní. Ti, kteří na slavnost nepřijdou a jejichž vyjádření se podařilo získat, se však většinou omluvili z účasti na Hradě kvůli jiným povinnostem, nikoli na protest kvůli selekci zvaných. Hned pět rektorů například bude slavit státní svátek na českém velvyslanectví v indickém Dillí během pracovní cesty po Indii.

Konkrétní doporučení, zda mají ostatní rektoři pozvání přijmout, předsednictvo Rady vysokých škol nevydalo. "Rektoři jsou moudří a svéprávní lidé a určitě se dobře rozhodnou, zdali tam jít, nebo nejít," řekl předseda.

Osobně prý chápe obě strany. "Chápu jak ty, kteří tam půjdou, a vyjádří tím úctu České republice a těm, kteří převezmou státní vyznamenání, ale stejně tak chápu i ty, kteří tam nepůjdou, a vyjádří tím solidaritu s těmi nepozvanými," doplnil.

Čtěte také: Pomsta trvá. Zeman opět nepozval na Hrad dva rektory

Proti prezidentovu rozhodnutí nepozvat zmiňované rektory na Hrad se postavilo také předsednictvo Studentské komory Rady vysokých škol. Zároveň vyzvalo všechny rektory, aby se slavnosti nezúčastnili, a dali tím najevo jednotu akademické obce. "Vysoké školy musejí dát najevo jasný nesouhlas s narušováním letitých tradic a zodpovědně se tak zhostit své role morálních společenských autorit," uvedl v prohlášení, které má ČTK k dispozici, předseda studentské komory Daniel Thibaud. 

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.